Rozliczenia podatkowo-składkowe umowy zlecenia w 2023 roku
Umowy zlecenia są obok umowy o pracę najpopularniejszą formę zatrudnienia. Jest ona szczególnie atrakcyjna ze względu na elastyczność i brak obciążeń, jakie występują przy zatrudnieniu na umowę o pracę. Firmy decydują się na zawarcie umowy zlecenia wtedy, gdy to ma być krótkotrwała współpraca, ale nie tylko. Osoba wykonują umowę zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, natomiast dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe. Sytuacja wygląda inaczej, gdy zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń.
- Data: 27.01.2023
- Zobacz więcej »
Nowe stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 r.
Od 17 stycznia 2023 r. obowiązują nowe stawki kilometrówki. W przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed 17 stycznia, do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się nowe stawki.
- Data: 17.01.2023
- Zobacz więcej »
Zmiany w Kodeksie pracy – dodatkowe urlopy, dłuższy urlop rodzicielski i zmiany w umowach o pracę
10 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. zasad wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony, zatrudniania na okres próbny, urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowe przepisy wprowadzą też dodatkowe urlopy dla pracowników. "Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy. I dlatego musimy zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale przede wszystkim będą chronić pracownika. Dobre prawo pracy to bezpieczeństwo, ale i elastyczność, którą wielu poznało w dobie pandemii" - powiedział premier Morawiecki. Teraz projekt trafi do prac parlamentarnych.
- Data: 10.01.2023
- Zobacz więcej »
PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia
PIT-11 za 2022 r. należy złożyć do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie (e-deklaracje) - tylko do 31 stycznia 2023 r. W ypełnienie tego druku może okazać się bardziej problematyczne niż w latach ubiegłych – ze względu na zmiany w podatkach, które weszły w życie w 2022 roku w ramach Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Przedstawiamy reguły wypełniania informacji PIT-11 za 2022 rok. Omawiamy tylko wiersze i pozycje sprawiające problemy służbom płacowym. Formularz PIT-11, w wersji 29, stosuje się od 1 lipca 2022 r., ujmując w nim przychody/dochody uzyskane w całym 2022 roku.
- Data: 02.01.2023
- Zobacz więcej »
Co to jest przelew BLIK i ile się czeka?
BLIK to nowoczesna metoda płatności, dzięki której możliwe jest wykonanie szybkiego przelewu na telefon, opłacenia zakupów w sklepie bez karty płatniczej czy natychmiastowe wypłacenie gotówki. Sam przelew BLIKIEM ułatwia wiele codziennych sytuacji, dzięki czemu przekonuje się do niego coraz więcej osób. Czym dokładnie jest ta usługa i w jaki sposób z niej korzystać?
- Data: 29.12.2022
- Zobacz więcej »
- PromowaneAuto
Rozliczenia z ZUS na przełomie 2022 i 2023 roku – 10 przykładów z codziennej praktyki
Na przełomie dwóch lat kalendarzowych płatników składek czeka wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Do 30 grudnia 2022 r. płatnicy zwolnieni dotychczas z tego obowiązku muszą założyć profil informacyjny na PUE ZUS. Z dniem 1 stycznia 2023 r. zmienią się również minimalne podstawy składek w przypadku niektórych grup ubezpieczonych. Zmiany obejmą też świadczenia chorobowe wypłacane na przełomie roku.
- Data: 20.12.2022
- Zobacz więcej »
Nowe wideo szkolenie: PIT-11 za pracujących seniorów za 2022 rok
Jednym z częściej występujących zwolnień podatkowych z Polskiego Ładu jest zwolnienie dla zarobkujących seniorów i tutaj pojawia się najwięcej problemów. Zwolnienie to przysługuje z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ale – co ważne – płatnicy stosują dopiero po złożeniu przez seniora stosowanego oświadczenia.
- Data: 19.12.2022
- Zobacz więcej »
Informacje z ZUS: Krótszy czas na przekazywanie korekt dokumentów rozliczeniowych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS o nowych terminach, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych. Chodzi o terminy dotyczące przekazywania korekt dokumentów rozliczeniowych: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA.
- Data: 08.12.2022
- Zobacz więcej »
Od grudnia korzystne zmiany dla osób prowadzących działalność spłacających zadłużenie w ZUS
Od stycznia tego roku obowiązuje zmiana do ustawy zasiłkowej, na podstawie której ZUS odmawiał prawa do świadczeń chorobowych, tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego w sytuacji, gdy prowadzący działalność miał zadłużenie dotyczące nieopłaconych składek. Taka sama zasada obowiązuje w zakresie świadczeń zasiłkowych związanych z wypadkiem przy pracy. Od grudnia będzie obowiązywać nowelizacja przepisów, która będzie korzystna dla przedsiębiorców i nie będzie dyskryminowała płatników składek spłacających zadłużenie w ratach.
- Data: 28.11.2022
- Zobacz więcej »
Minimalna podstawa zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego w 2023 roku
Od 1 stycznia na skutek podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę podwyższeniu ulega również minimalna podstawa wymiaru zasiłku. Pracodawca powinien ją stosować także do ustalania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.
- Data: 22.11.2022
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae