BLIK jest metodą płatności, która funkcjonuje w polskim systemie bankowości od 2015 roku. Została wprowadzona na rynek przez Polski Standard Płatności sp. z o.o. Dzięki niej możliwe jest zrealizowanie płatności jedynie przy pomocy telefonu. Nie należy jednak mylić tego z usługą płacenia smartfonem. BLIK pozwala na płacenie poprzez wygenerowanie specjalnego 6-cyfrowego kodu, który zmienia się przy każdej płatności i ważny jest jedynie przez 2 min.
Co to jest przelew BLIK i ile się czeka?
BLIK to nowoczesna metoda płatności, dzięki której możliwe jest wykonanie szybkiego przelewu na telefon, opłacenia zakupów w sklepie bez karty płatniczej czy natychmiastowe wypłacenie gotówki. Sam przelew BLIKIEM ułatwia wiele codziennych sytuacji, dzięki czemu przekonuje się do niego coraz więcej osób. Czym dokładnie jest ta usługa i w jaki sposób z niej korzystać?
Czym jest BLIK?
Jedną z popularniejszych form usługi jest przelew BLIK, który umożliwia natychmiastowe opłacenie zamówienia online przy pomocy kodu lub przelanie innej osobie pieniędzy, podając jedynie jej numer telefonu. To jednak nie wszystko, co oferuje BLIK.
Jakie możliwości daje BLIK?
Zdecydowaną zaletą przelewów BLIK jest brak konieczności używania karty płatniczej. W obecnych czasach wiele osób nosi przy sobie smartfon, jednak czasem w pośpiechu zdarza się zapomnieć portfela. W takiej sytuacji sprawdza się właśnie BLIK. Wystarczy mieć dostęp do internetu, a za zakupy można zapłacić poprzez podanie kodu.
Poza tym tego typu przelew działa ekspresowo. Można więc w szybki sposób rozliczyć się finansowo ze znajomymi czy współpracownikami poprzez wykonanie przelewu na telefon. Potrzebny jest do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Po zatwierdzeniu transakcji pieniądze trafią od razu na konto drugiej osoby. Jest to więc o wiele szybszy sposób niż przelewanie środków w tradycyjny sposób.
Przelew BLIK sprawdza się podczas zakupów internetowych i stacjonarnych, a także w sytuacjach, gdy dana osoba na szybko potrzebuje pieniędzy na swoim koncie. Nie są to jednak jedyne możliwości, jakie oferuje ta usługa. Do nieco mniej popularnych (ale wciąż przydatnych) zalicza się również:
- Wypłatę gotówki z bankomatów – do tej czynności również nie jest potrzebna karta bankowa, jeśli ma się włączoną usługę BLIK. W takim przypadku wystarczy jedynie podejść do bankomatu, wybrać formę wypłaty gotówki przy pomocy BLIKA, a następnie podać wygenerowany w aplikacji kod.
- Czeki BLIK – jest to forma płatności, a także możliwość przekazania innej osobie określonej kwoty. Dzięki tej usłudze dostępne jest szybkie i sprawne wygenerowanie internetowego czeku w aplikacji mobilnej banku.
Zasady korzystania z BLIK-a
Korzystanie z BLIKA przebiega przy pomocy aplikacji mobilnej banku, w którym ma się założone konto. Należy więc pamiętać, że sam BLIK nie jest odrębną usługą – w tym kontekście, że nie wymaga zakładania osobnego konta na platformie ani pobierania niezależnej aplikacji. BLIK współpracuje z systemem bankowości w Polsce, dlatego mogą z niego korzystać klienci banków, które przystąpiły do tego typu współpracy. Na stan obecny (grudzień 2022) należą do tej listy poszczególne instytucje:
- Alior Bank;
- mBank;
- Millenium Bank;
- ING Bank Śląski;
- Santander Bank Polska;
- PKO Bank Polski;
- Crédit Agricole;
- VeloBank;
- SGB Spółdzielcza Grupa Bankowa;
- BOŚ BANK;
- Citi Handlowy;
- Grupa BPS;
- BNP Paribas;
- Bank Pekao;
- Nest Bank;
- Bank Pocztowy.
Aby uruchomić usługę BLIK, należy zrobić to na swoim indywidualnym koncie w banku. Osoby, które dopiero mają zamiar założyć konto bankowe, mogą porównać ofertę banków z Bankierem SMART – na stronie internetowej podane są aktualne oferty promocyjne dla nowych klientów w poszczególnych instytucjach.
Kto może korzystać z BLIKA?
Usługa BLIK skierowana jest zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców. Jest to szczególnie przydatne dla firm prowadzących działalność usługową. Aby klienci mogli korzystać z płatności BLIKIEM, dana placówka musi oferować taką możliwość. Dlatego też korzystanie z tego udogodnienia to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Z BLIKA mogą korzystać również agenci rozliczeniowi, których podstawą pracy jest rozliczanie płatności bezgotówkowych między różnymi podmiotami. Jeśli zaś mowa o klientach indywidualnych, to jedynym wymaganym warunkiem jest posiadanie konta w banku, który współpracuje z usługą.
BLIK a bezpieczeństwo – czy korzystanie z tej usługi jest bezpieczne?
Korzystanie z płatności BLIK-iem jest w pełni bezpieczne, a nawet bardziej bezpieczne niż używanie karty płatniczej. Wątpliwości mogą dotyczyć możliwości wykorzystania cudzego kodu. Jednak samo pozyskanie ciągu 6 cyfr nie umożliwi realizacji płatności. Co więcej, przy płatności za więcej niż 50 zł aplikacja wymaga zatwierdzenia transakcji kodem PIN. Każdy klient może ustawić również limit dziennych płatności. W wielu przypadkach to nawet sam bank ustala od początku konkretne limity.
Jedynym niebezpieczeństwem związanym z płatnościami BLIKIEM mogą być próby wyłudzenia. Dlatego też należy uważać na wszelkie prośby natychmiastowego przelania jakiejkolwiek sumy pieniędzy. Złodzieje często podszywają się pod najbliższych na portalach społecznościowych i proszą w wiadomościach o ekspresowy przelew. Warto więc upewnić się, czy dana osoba faktycznie w danym momencie jest w potrzebie.
Zalety korzystania z przelewów BLIK
Usługa BLIK to połączenie trzech głównych korzyści, do których zalicza się wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Dzięki niej do płacenia nie potrzeba niczego poza smartfonem z aplikacją bankową. Dodatkową zaletą jest bezpłatność usługi.
Należy jednak pamiętać, że dokładne warunki korzystania z transakcji BLIKIEM są uzależnione od danego banku. Może on narzucić pewne limity, a także ograniczyć możliwość wypłacania gotówki odnośnie do wybranych bankomatów. Przeważnie jednak zasady te są podobne do tych, które dotyczą korzystania z karty płatniczej.
Przelew BLIK to sposób na ekspresowe zrealizowanie płatności. Usługa jest w pełni bezpieczna, dzięki czemu coraz więcej osób chętnie z niej korzysta.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae