Aplikacja mZUS - najnowsze informacje z ZUS
Zgodnie z informacjami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już ponad 700 tys. osób korzysta z aplikacji mobilnej mZUS. To narzędzie, które jest dostępne od 2022 r., jest przeznaczone dla ubezpieczonych, świadczeniobiorców i osób mogących skorzystać z programów świadczeń dla rodziny.
- Data: 14.05.2025
- Zobacz więcej »
Szkolenie wideo: Świadczenie urlopowe w 2025 roku - najważniejsze wskazówki dla pracodawców
Przedsiębiorcy zatrudniający poniżej 50 osób mają możliwość wyboru – zamiast zakładania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. W 2025 roku jego maksymalna wysokość to 2.723,40 zł, a kwota ta nie podlega składkom ZUS. Jednym z warunków skorzystania z tej formy wsparcia jest wykorzystanie co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Ekspert, radca prawny Andrzej Radzisław, w czasie szkolenia szczegółowo odpowiada na pytania zadawane przez specjalistów z działów kadrowo-płacowych.
- Data: 13.05.2025
- Zobacz więcej »
W maju kolejne zmiany na PUE ZUS/eZUS
ZUS poinformował, że w maju użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS będę mogli skorzystać z kilku nowych oraz zmienionych funkcji portalu. Oprócz strony wizualnej i funkcjonalnej zmiany dotyczą również użyteczności, bezpieczeństwa oraz dostępności cyfrowej na stronie eZUS. Sprawdźmy, co się zmieni.
- Data: 12.05.2025
- Zobacz więcej »
Refundacja za okulary korekcyjne dla pracownika – ile wynosi minimalna kwota wg resortu pracy
Obowiązujące przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek refundacji zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników zatrudnionych przy monitorze ekranowym. Nie precyzują jednak wysokości tej refundacji. Resort pracy w kwietniu odniósł się po dłuższym czasie do interpelacji poselskiej w tej sprawie.
- Data: 11.05.2025
- Zobacz więcej »
Rolnik przedsiębiorca musi dopełnić formalności do 31 maja
Corocznie prowadzący działalność pozarolniczą, którzy podlegają ubezpieczeniom w KRUS, muszą udokumentować, że nadal spełniają warunki, aby kontynuować ubezpieczenie w KRUS. Ubezpieczenie społeczne w ZUS ma, co do zasady, pierwszeństwo przed tym w KRUS. W tym zakresie wyjątkiem są jednak objęci rolnicy i domownicy rolników, którzy podjęli pozarolniczą działalność gospodarczą po co najmniej 3-letnim nieprzerwanym opłacaniu obowiązkowych składek w KRUS. Mogą oni pozostać w rolniczym ubezpieczeniu, jeśli spełnią ustawowe warunki.
- Data: 10.05.2025
- Zobacz więcej »
Do 31 maja trzeba wpłacić na ZFŚS pierwszą ratę
Do końca maja pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przelać na jego konto co najmniej 75% odpisów podstawowych. W pierwszym terminie pracodawca musi ustalić, ile wyniosą obowiązkowe odpisy podstawowe. Ich procent jest różny w zależności od tego, czy dokonywany jest na pracownika wykonującego pracę w tzw. normalnych warunkach, czy warunkach szczególnych. Inna stawka procentowa obowiązuje też na pracowników młodocianych.
- Data: 07.05.2025
- Zobacz więcej »
Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
6 maja Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Jego zdaniem, budzi ona "poważne wątpliwości". Małgorzata Paprocka, szef KPRP, podczas briefingu dla dziennikarzy oceniła problemy, z którymi aktualnie zmaga się Narodowy Fundusz zdrowia. – Wielomiliardowy deficyt, niezatwierdzony plan finansowy NFZ na bieżący rok, niezapłacone nadwykonania za ostatni kwartał ubiegłego roku, eksperci wskazujący na potencjalny brak płynności w drugim półroczu bieżącego roku – brak możliwości finansowania na bieżąco świadczeń opieki zdrowotnej – przekazała.
- Data: 06.05.2025
- Zobacz więcej »
Dodatek za rozłąkę i strawne – SN zdecydował, jaki limit zwolnienia ze składek
Sąd Najwyższy rozstrzygnął spór płatnika z ZUS o to, czy do każdego z dwóch rodzajów świadczeń wypłacanych pracownikom czasowo wykonującym pracę w innej miejscowości stosuje się odrębny limit zwolnienia ze składek.
- Data: 05.05.2025
- Zobacz więcej »
Przekroczenie 30-krotności – w jaki sposób wpływa na podstawę wymiaru zasiłku
Licząc wysokość zasiłku, wynagrodzenie pracownika trzeba pomniejszyć o faktycznie pobrane z niego składki. W przypadku gdy przychód przekroczył roczną podstawę składek emerytalno-rentowych (30-krotność), może to wymagać użycia średniego wskaźnika składek.
- Data: 03.05.2025
- Zobacz więcej »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 247 Maj 2025 r.

Kategorie
? Prawie 16,5 mld zł trafiło w postaci "trzynastek" do przeszło 8,8 mln emerytów i rencistów.
— ZUS (@zus_pl) April 28, 2025
? Wkrótce, otrzymają oni list z ZUS, w którym znajdą dwie decyzje➡️ o marcowej waloryzacji i dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli tzw. trzynastce. pic.twitter.com/3VcsR5NC0O