Szkolenie online: Długa choroba pracownika – na co powinien zwrócić uwagę pracodawca
Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do różnych rodzajów świadczeń. W pierwszej kolejności przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, następnie zasiłek chorobowy, a także możliwość otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Jednocześnie pracodawca, gdy pracownik dłużej pozostaje na zwolnieniu lekarskim, ma obowiązek zapewnienia zastępstwa za nieobecnego pracownika. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, oglądając materiał wideo przygotowany przez naszego eksperta, radcę prawnego Andrzeja Radzisława.
- Data: 29.01.2025
- Zobacz więcej »
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił już raport o konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych
Polska Sieć Ekonomii przygotowała dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych raport "Dobrowolne ubóstwo. O konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych". Wynika z niego, że Polska wyróżnia się dużą liczbą samozatrudnionych. Statystyczny samozatrudniony osiąga przeciętnie dwa razy większy dochód niż wynosi zarobek pracownika. Jednocześnie samozatrudnieni płacą bardzo niskie składki na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudnieni często korzystają ze zwolnień od obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz z ulg składkowych. Perspektywa minimalnych emerytur to największe zagrożenie dla systemu emerytalnego, a samozatrudnieni są szczególnie zagrożeni ubóstwem emerytalnym.
- Data: 26.01.2025
- Zobacz więcej »
Rodzice wcześniaków z prawem do dłuższego urlopu macierzyńskiego od marca 2025 r.
19 marca 2025 r. pracownicy, których dzieci urodziły się przedwcześnie, a także rodzice dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji, będą mogli korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.
- Data: 17.01.2025
- Zobacz więcej »
Wypłaty za poprzedni rok w raporcie ZUS RPA – przykłady, jak go wypełnić
Wynagrodzenie za grudzień wypłacone w styczniu, jak też trzynastkę za poprzedni rok, należy wykazać w dodatkowym raporcie przekazywanym do ZUS. Chodzi o druk ZUS RPA. Ale to niejedyne sytuacje, kiedy trzeba sporządzić ten druk. Raport ZUS RPA został wprowadzony, aby dane do ustalenia prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych były przejrzyste. Informacje w nim zawarte mają wskazywać m.in., do jakiego okresu przyporządkować dany przychód i czy podlegał on składkom.
- Data: 12.01.2025
- Zobacz więcej »
PIT-11 – jak uwzględnić zasiłek chorobowy pracowników i zleceniobiorców
31 stycznia mija termin przekazania PIT-11 do urzędu skarbowego mija, a pracownik powinien otrzymać tę informację do 28 lutego. Wystawienie tego dokumentu, uwzględniającego zasiłki chorobowe, wymaga znajomości zasad ich opodatkowania oraz poprawnego wykazania w formularzu. Zasady te różnią się w zależności od podstawy zatrudnienia – umowy o pracę lub umowy zlecenia. Sprawdź, jak uwzględniać zasiłki w PIT-11, jakie różnice występują w przypadku pracowników i zleceniobiorców oraz jak uniknąć błędów.
- Data: 10.01.2025
- Zobacz więcej »
ZUS informuje: płatnicy poszkodowani w powodzi mogą wnioskować o umorzenie składek
ZUS poinformował, że 6 stycznia rozpoczął przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od płatników poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r. Dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą, działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową.
- Data: 08.01.2025
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 247 Maj 2025 r.

Kategorie
? Prawie 16,5 mld zł trafiło w postaci "trzynastek" do przeszło 8,8 mln emerytów i rencistów.
— ZUS (@zus_pl) April 28, 2025
? Wkrótce, otrzymają oni list z ZUS, w którym znajdą dwie decyzje➡️ o marcowej waloryzacji i dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli tzw. trzynastce. pic.twitter.com/3VcsR5NC0O