Urlop i choroba podniosą podstawę wymiaru składek przy oddelegowaniu
Za dni, podczas których pracownik czasowo wykonujący pracę za granicą korzysta z urlopu wypoczynkowego albo pobiera zasiłek z ubezpieczenia społecznego, płatnik nie może odliczyć równowartości diet. Urlop wypoczynkowy może zatem spowodować, że podstawa wymiaru składek za dany miesiąc będzie wyższa.
- Data: 23.07.2024
- Zobacz więcej »
Odprawa dla osoby powołanej do służby terytorialnej objęta oskładkowaniem
Przepisy regulujące świadczenia zwolnione ze składek ZUS nie odnoszą się do odpraw z ustawy o obronie Ojczyzny. Wypłacana więc na tej podstawie odprawa dla żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej nie podlega uldze składkowej.
- Data: 18.07.2024
- Zobacz więcej »
Student zleceniobiorca zagranicznej uczelni nie podlega ZUS
Zwolnienie ze składek w Polsce studenta, który nie ukończył 26 lat, nie zależy ani od jego obywatelstwa, ani kraju, w którym się uczy. Jeżeli udokumentuje swój status z opóźnieniem, należy go wyłączyć z ubezpieczeń z datą wsteczną.Tak wynika z interpretacji ZUS z maja tego roku.
- Data: 12.07.2024
- Zobacz więcej »
Składka zdrowotna znowu ryczałtowa od 2025 r.?
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zakłada uproszczenie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany mają wejść w życie od 2025 roku. Głównym jego założeniem jest uproszczenie zasad obliczania wysokości składki poprzez zastąpienie procentowej części dochodu stawką ryczałtową.
- Data: 12.07.2024
- Zobacz więcej »
Zatrudniający Ukraińców mogą mieć nadwyżkę wpłat na PFRON
Od 1 marca do 31 grudnia 2024 r. do liczby zatrudnionych, od której zależy obowiązek dokonywania wpłat na Fundusz i ich wysokość, nie wlicza się obywateli Ukrainy, którzy wzięli urlop bezpłatny, aby brać udział w wojnie. Ostatnia nowelizacja przepisów regulująca zasady legalnego pobytu i pracy Ukraińców w Polsce – tj. ustawa z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 11 czerwca 2024 r. poz. 854) – wprowadziła także zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Data: 09.07.2024
- Zobacz więcej »
Podwyżka płacy minimalnej od lipca wpływa na obowiązki pracodawców związane z składką na Fundusz Pracy
Od 1 lipca obowiązuje nowe wyższe wynagrodzenie minimalne, czyli 4.300 zł, zamiast obowiązującej do 30 czerwca kwoty 4.242 zł. Ta podwyżka wynagrodzenia wpływa na obowiązki płatników związane z opłacaniem składek na Fundusz Pracy. Składka ta jest opłacana za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a ich wynagrodzenie w przeliczeniu na okres miesiąca jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu.
- Data: 06.07.2024
- Zobacz więcej »
Informacja o stanie konta ubezpieczonego na PUE ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną aktualizację informacji o stanie kont klientów i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może teraz sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS, jaki kapitał zgromadził. ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej za 2023 rok. Informacje te są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
- Data: 05.07.2024
- Zobacz więcej »
Absolwent studiów – składki ZUS w czasie wakacji
Status studenta uprawnia do zwolnienia młodego zleceniobiorcy (do ukończenia 26. roku życia) z ubezpieczeń w ZUS. Takiego statusu nie ma jednak osoba, która ukończyła studia licencjackie, nawet jeśli dostała się na studia magisterskie. Umowa zlecenia, co do zasady, stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. W tym zakresie obowiązuje jednak wyjątek – ubezpieczeniom ze zlecenia nie podlegają uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci w wieku do ukończenia 26 lat. Do zwolnienia ze składek młodego zleceniobiorcę uprawnia zatem status ucznia lub studenta. Tu zaś występują istotne różnice dotyczące absolwentów szkół, których wielu zleceniodawców nie jest świadomych.
- Data: 25.06.2024
- Zobacz więcej »
Ochrona sygnalistów – ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw
24 czerwca 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw przepisy o sygnalistach. Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928) implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17, ze zm.). Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie środków ochrony osób zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa oraz osób, których dotyczy zgłoszenie. Ustawa określa również zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organom publicznym oraz zasady publicznego ujawniania informacji o naruszeniach prawa i określa zadania Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organów publicznych związane z takim zgłoszeniem.
- Data: 24.06.2024
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae