Przedstawiamy najważniejsze wnioski z badań przeprowadzonych przez dr Janinę Petelczyc i dr Tomasza Lasockiego. Kluczowe wnioski z badania:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił już raport o konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych

Polska Sieć Ekonomii przygotowała dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych raport "Dobrowolne ubóstwo. O konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych". Wynika z niego, że Polska wyróżnia się dużą liczbą samozatrudnionych. Statystyczny samozatrudniony osiąga przeciętnie dwa razy większy dochód niż wynosi zarobek pracownika. Jednocześnie samozatrudnieni płacą bardzo niskie składki na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudnieni często korzystają ze zwolnień od obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz z ulg składkowych. Perspektywa minimalnych emerytur to największe zagrożenie dla systemu emerytalnego, a samozatrudnieni są szczególnie zagrożeni ubóstwem emerytalnym.
Polska wyróżnia się dużą liczbą samozatrudnionych. W 2023 r. ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegało średniomiesięcznie 2 miliony 250 tysięcy samozatrudnionych. To blisko 13% ogółu zatrudnionych (17,2% z uwzględnieniem rolników), co daje nam trzecie miejsce w Unii Europejskiej po Grecji i Włochach.
Statystyczny samozatrudniony osiąga przeciętnie dwa razy większy dochód niż wynosi zarobek pracownika. W analizowanej próbie średni dochód miesięczny wynosił blisko 13 tys. zł.
Jednocześnie samozatrudnieni płacą bardzo niskie składki na ubezpieczenia społeczne. W latach 2020–2022 podstawa wymiaru składki samozatrudnionego stanowiła średnio 46,7% podstawy pracownika.
Samozatrudnieni często korzystają ze zwolnień od obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz z ulg składkowych. Na koniec 2022 roku 22% spośród samozatrudnionych nie opłacało składek na ubezpieczenia społeczne, korzystając z wyłączenia dedykowanego emerytom (12%), „ulgi na start” (5%), wyłączenia z tytułu pracy nierejestrowanej (3%) oraz wskutek zbiegu obowiązku ubezpieczenia (2%). Z ulgi składkowej korzysta co czwarty samozatrudniony (14% z „małego ZUS”; 11% z „małego ZUS plus”). Tylko 7 promili samozatrudnionych emerytów dobrowolnie przystępuje do ubezpieczenia emerytalnego.
Ulgi składkowe przede wszystkim trafiają do niezatrudniających i przyczyniają się do spadku zatrudnienia etatowego. W analizowanej próbie niezatrudniający stanowili 92,36% korzystających z „ulgi na start”; 86,7% korzystających „małego ZUS” oraz 87,1% korzystających z „małego ZUS plus”. Ponadto w analizowanej próbie od 2019 r. liczba zatrudnianych pracowników rokrocznie spada.
Konstrukcja deklarowania podstawy wymiaru składki jest skrajnie instrumentalizowana. 99,18% samozatrudnionych w analizowanej próbie nie deklarowało podstawy wymiaru wyższej niż minimalna.
Perspektywa minimalnych emerytur to największe zagrożenie dla systemu emerytalnego, a samozatrudnieni są szczególnie zagrożeni ubóstwem emerytalnym.
Osoby, które prowadziły działalność przez 30/35 lat, lecz zaczęły aktywność zawodową po 1998 r., niezależnie od korzystania z ulg i zwolnień, nie będą miały w wieku emerytalnym środków wystarczających do obliczenia emerytury minimalnej. Ponadto korzystanie ze zwolnień, a nawet z ulg składkowych może prowadzić do niezebrania stażu wystarczającego do obliczenia najniższej emerytury.
Ubóstwem emerytalnym są zagrożone w szczególności samozatrudnione kobiety. W analizowanej próbie kobiety uzyskiwały 40% niższe dochody niż mężczyźni, a wiek emerytalny niższy o 5 lat dodatkowo obniży ich świadczenie o kolejne kilkadziesiąt procent.
Wysoki odsetek samozatrudnienia w gospodarce nie idzie w parze z innowacyjnością. Wśród dwunastu państw Unii Europejskiej klasyfikowanych jako „liderzy innowacyjności” jako „silni innowatorzy”, tylko Niderlandy i Belgia są państwami, w których odsetek samozatrudnionych przekracza średnią unijną. Pozostałe siedem państw, w których odsetek samozatrudnionych jest wyższy niż średnia dla Unii, jest klasyfikowanych w dwóch najniższych kategoriach innowacyjności.
Jedynym krajem UE, w którym ubezpieczenie społeczne samozatrudnionych nie jest w pełni obowiązkowe, są Niemcy. To państwo zmaga się z rosnącym ryzykiem ubóstwa na starość osób wcześniej samozatrudnionych. Zabezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność jest wyzwaniem dla wszystkich krajów UE. Systemy są zróżnicowane, dominuje model ubezpieczeniowy, w którym składki samozatrudnionych są oparte na dochodach, choć część państw wprowadziła oskładkowanie powiązane ze średnim/minimalnym wynagrodzeniem w gospodarce.
Źródło: www.pls.org.pl
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae