PIT-11 – jak uwzględnić zasiłek chorobowy pracowników i zleceniobiorców

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 stycznia 2025
PIT-11 do urzędu skarbowego do końa stycznia

31 stycznia mija termin przekazania PIT-11 do urzędu skarbowego mija, a pracownik powinien otrzymać tę informację do 28 lutego. Wystawienie tego dokumentu, uwzględniającego zasiłki chorobowe, wymaga znajomości zasad ich opodatkowania oraz poprawnego wykazania w formularzu. Zasady te różnią się w zależności od podstawy zatrudnienia – umowy o pracę lub umowy zlecenia. Sprawdź, jak uwzględniać zasiłki w PIT-11, jakie różnice występują w przypadku pracowników i zleceniobiorców oraz jak uniknąć błędów.

Sytuacje, gdy osoby świadczące pracę muszą ją przerwać z powodu choroby bądź innych komplikacji zdrowotnych zdarzają się bardzo często. Jest tak bez względu na to, na jakiej podstawie pozostają w zatrudnieniu. To, czy na co dzień wykonują swoje obowiązki zawodowe w oparciu o umowę o pracę czy cywilnoprawną umowę zlecenia wpływa natomiast na rozliczanie do celów podatkowych wypłacanych im w związku z tą chorobą świadczeń. Wpływa także na sposób ich wykazywania w informacji PIT-11.

Nieobecność pracownika w pracy spowodowana chorobą nie pozbawia go prawa do wynagrodzenia. Jak bowiem wynika z art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia (chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu). Jest to tzw. wynagrodzenie chorobowe, które powinien finansować i wypłacać mu pracodawca.

 

Po upływie tego okresu (tj. w zależności od sytuacji od 34. bądź 15. dnia niezdolności do pracy w tym samym roku kalendarzowym) pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego (który jest finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Zasiłek chorobowy wypłaca albo ZUS, albo pracodawca. To, który z tych podmiotów jest płatnikiem tego świadczenia, zależy od liczby osób, które pracodawca zgłosił do ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek ten określają i wypłacają (w imieniu ZUS) pracodawcy, którzy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego zgłosili do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Natomiast w razie zgłoszenia do tego ubezpieczenia nie więcej niż 20 ubezpieczonych – ich obsługą w tym zakresie zajmuje się bezpośrednio Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku pracodawców, którzy na 30 listopada nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, bierze się pod uwagę liczbę ubezpieczonych według stanu na pierwszy miesiąc, w którym pracodawca dokonał takiego zgłoszenia.

 

Zasiłków chorobowych pracodawca nie uwzględnia w podstawie wymiaru składek ZUS. Nie odprowadza się od nich również składki zdrowotnej.

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Chcesz zapoznać się z całym materiałem?

Testuj portal i magazyn "Serwis Płatnika ZUS" przez 14 dni ZA DARMO!

  • AKTUALNE INFORMACJE
  • INDYWIDUALNE KONSULTACJE
  • MATERIAŁY I NARZĘDZIA DO POBRANIA
  • MAGAZYN DOSTĘPNY ONLINE
Sprawdź ofertę »

Zaloguj się, jeśli masz już konto:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
PIT-11
dostęp testowy

Nr 241 Grudzień 2024/Styczeń 2025

Nr 241 Grudzień 2024/Styczeń 2025
Dostępny w wersji elektronicznej