Do kiedy trzeba rozliczyć podatek z Niemiec?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 22 grudnia 2022
Do kiedy trzeba rozliczyć podatek z Niemiec

Obowiązek rozliczenia z niemieckim urzędem podatkowym (niem. Finanzamt) ma każda osoba, która mieszka i pracuje w tym kraju. Dotyczy to również pracujących tam Polaków, nawet jeśli ich rodzina pozostała za wschodnią granicą. Procedura składania PIT-u jest zbliżona do tego, jak funkcjonuje ona w Polsce. Jednak osoby składające deklarację fiskalną po raz pierwszy z pewnością zauważą istotne różnice. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia niemieckiego podatku. Do kiedy należy wykonać rozliczenie podatkowe w Niemczech? Czym są klasy podatkowe? Czy Polacy mogą skorzystać z ulg? Sprawdź, co trzeba wiedzieć.

Jak działa niemiecki system podatkowy?

Podstawową różnicą między polskim i niemieckim systemem podatkowych są nieobecne w polskim prawie klasy podatkowe. Ich istnienie wynika z chęci możliwie najbardziej sprawiedliwego poboru opłaty fiskalnych pod kątem zarobków i sytuacji osobistej niemieckich podatników. Podatek progresywny, który występuje w Niemczech, sprawia, że dla każdej osoby o innych zarobkach opłata fiskalna będzie inna. Klasy podatkowe umożliwiają dostosowanie stawki podatkowej do indywidualnych potrzeb każdego płatnika. Przynależność do konkretnej klasy opiera się na wysokości dochodu i sytuacji życiowej, w tym również liczbie osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Klas podatkowych jest sześć, dwie z nich dedykowane są małżeństwom, istnieją też osobne dla rodziców samodzielnie wychowujących potomstwo.

  • Klasa pierwsza – znajdują się w niej osoby prowadzące w pojedynkę gospodarstwo domowe, w tym również wdowcy i rozwodnicy. Do tej grupy zaliczają się także Polacy, którzy przyjeżdżają do Niemiec w celach zarobkowych, a ich rodzina zostaje w kraju.
  • Klasa druga – samodzielni rodzice, którzy korzystają ze wsparcia socjalnego.
  • Klasa trzecia – osoby w związkach małżeńskich w sytuacji, kiedy obie osoby mieszkają i pracują w Niemczech. Zazwyczaj stosowana w parach, gdzie zarobki jednej z osób są dużo wyższe, małżonek zarabiający mniej powinien znajdować się w tej klasie.
  • Klasa czwarta – domyślna dla małżeństw.
  • Klasa piąta – przeznaczona dla partnerów lub partnerek osób przypisanych do klasy trzeciej.
  • Klasa szósta – dla osób, które posiadają więcej niż jedno źródło zatrudnienia.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia z Finanzamtem

Procedura składania zeznania podatkowego w Niemczech, czy tez rozliczania podatku z Niemiec, nie różni się zanadto od tego, co można znać z polskiego urzędu skarbowego. Konieczne jest skompletowanie dokumentów, w tym informacji o wysokości dochodu oraz potwierdzenia ulg i zwolnień, jeśli ktoś planuje z nich skorzystać. Co dokładnie należy przygotować?

  • Lohnsteuerbescheinigung – dokument potwierdzający wysokość dochodów, otrzymywany od pracodawcy;
  • poświadczenie wysokości dochodów pozyskanych w innym kraju, dla Polaków będzie to druk EU/EWR z polskiego urzędu skarbowego;
  • potwierdzenia przysługujących ulg, dokładny rodzaj dokumentu uzależniony jest od konkretnego świadczenia.

Polacy mieszkający w Niemczech mają prawo korzystać z tych samych ulg i zwolnień, co obywatele niemieccy. Wśród najpopularniejszych wydatków, jakie można odpisać od podatku, są kwoty poniesione na rzecz świadczeń emerytalnych lub w związku ze świadczeniem pracy zawodowej. Polacy często odliczają też środki na utrzymanie drugiego gospodarstwa domowego. Mogą również skorzystać z ulgi na dzieci, nawet jeśli te mieszkają w domu w Polsce.

Do kiedy składa się deklarację podatkową w Niemczech?

Istotną zmianą w stosunku do rozliczenia podatku w Polsce jest data złożenia rozliczenia. W tym przypadku to zmiana na korzyść Polaków. Czas złożenia deklaracji podatkowej mija w Niemczech nie z końcem kwietnia, ale dopiero ostatniego dnia lipca następującego po zakończeniu roku podatkowego.

Autor: Artykuł partnera
dostęp testowy

Nr 240 Grudzień 2024 r.

Nr 240 Grudzień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej