Pandemiczne limity zwolnień w PIT do końca roku
Przepisy covidowe podwyższały limity czterech ważnych zwolnień przedmiotowych. Część z nich będzie obowiązywała do końca 2022 roku, a część jeszcze do końca 2023 roku. Wynika to z odwołania stanu epidemii w bieżącym roku.
- Data: 04.11.2022
- Zobacz więcej »
Szkolenia pracowników wliczane do czasu pracy – co zmieni nowelizacja Kodeksu pracy
W przypadku gdy pracodawca poleci pracownikowi wzięcie udziału w szkoleniu, szkolenie takie powinno zostać sfinansowane przez pracodawcę i w całości wliczane do czasu pracy. Taka podstawowa reguła leży u podstaw przygotowywanej nowelizacji Kodeksu pracy. Sprawdźmy, jakie są praktyczne skutki przygotowywanych zmian.
- Data: 02.11.2022
- Zobacz więcej »
ZUS zelektronizował proces wydawania zaświadczeń A1
Dnia 20 października 2022 r. odbyła się w Warszawie IX Konferencja Delegowania Pracowników do UE. Podczas swojego wystąpienia na konferencji Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że ZUS był jedną z pierwszych instytucji w Unii Europejskiej, która wdrożyła system elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego (EESSI).
- Data: 25.10.2022
- Zobacz więcej »
Jak rozliczać zwolnienia podatkowe na koniec roku?
Pod koniec roku niektórzy podatnicy korzystający ze zwolnień podatkowych wprowadzonych od 1 stycznia (ulga dla seniorów, dla osób powracających i ulga 4+) przekraczają obowiązujący limit przychodu zwolnionego od podatku (85.528 zł). Dla płatników (pracodawców) oznacza to konieczność naliczania i odprowadzania za tych podatników zaliczek na podatek. Warto sprawdzić, na co zwrócić uwagę przy tych rozliczeniach oraz jakie informacje podać na PIT-11, zwłaszcza że objaśniania do PIT-11 są nieprecyzyjne, czasami wręcz sprzeczne.
- Data: 24.10.2022
- Zobacz więcej »
Refundacja kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30. roku życia - jak o nią wystąpić
Wśród wielu instrumentów wsparcia pracodawców zatrudniających osoby bezrobotne, mających wymiar finansowy, możliwe jest korzystanie z refundacji kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30. roku życia, na zasadach określonych w art. 60c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.).
- Data: 17.10.2022
- Zobacz więcej »
Nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców
Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Celem projektowanej ustawy jest przede wszystkim usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz ograniczenie występujących nadużyć, jak również pełna elektronizacja postępowań.
- Data: 10.10.2022
- Zobacz więcej »
Zmiana dokumentów rozliczeniowych przekazywanych do ZUS w 2023 roku
Zmiany w formularzach wykorzystywanych do celów rozliczeniowych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przewiduje przygotowany przez ministerstwo projekt rozporządzenia w sprawie wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń oraz rozliczania składek ZUS. Mają one zacząć obowiązywać w 2023 roku.
- Data: 10.10.2022
- Zobacz więcej »
Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku – przykłady obliczeń od brutto do netto
Nowy rok kalendarzowy oznacza zmianę płacy minimalnej, a w przyszłym roku nastąpi to dwukrotnie: od 1 stycznia oraz od 1 lipca. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów 13 września rozporządzenia. Już teraz warto sprawdzić praktyczne wyliczenia od brutto do netto dla różnych grup pracowników otrzymujących płacę minimalną.
- Data: 10.10.2022
- Zobacz więcej »
Najnowsza wideo porada: Konsekwencje zmiany płacy minimalnej w 2023 roku
Nowy rok kalendarzowy oznacza zmianę płacy minimalnej, a w przyszłym roku nastąpi to dwukrotnie: od 1 stycznia oraz od 1 lipca. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów 13 września rozporządzenia. Już teraz warto sprawdzić praktyczne wyliczenia od brutto do netto dla różnych grup pracowników otrzymujących płacę minimalną. Więcej praktycznych wskazówek i wyliczeń w poradzie wideo Konsekwencje zmiany płacy minimalnej w 2023 roku.
- Data: 04.10.2022
- Zobacz więcej »
Praktyki absolwenckie – dlaczego warto korzystać z tej formy zatrudnienia
Wielu pracodawców skłania się ku poszukiwaniu nowych form pozyskiwania pracowników lub zainteresowania ich pracą w danej firmie w inny sposób niż klasyczna rekrutacja. Wynika to ze zmniejszającej się liczby kandydatów na pracowników. Jednym z takich sposobów może być wykorzystanie praktyk absolwenckich. Ustawa regulująca zasady odbywania takich praktyk nie jest zbyt popularna wśród przedsiębiorców, mimo że zawiera rozwiązania, które mogą zostać zastosowane z korzyścią zarówno dla absolwentów, jak i firm przyjmujących na praktyki.
- Data: 26.09.2022
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae