Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r.
Nowelizacja Kodeksu pracy z 1 grudnia 2022 r. wprowadza pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Taka praca na odległość może być świadczona jako regularna praca zdalna, praca hybrydowa lub jako praca okazjonalna. Regularna praca zdalna i praca hybrydowa może być ustalona już od samego początku zatrudnienia (zatrudnienie od razu do pracy zdalnej), ale też można ją wprowadzić w trakcie już trwającego stosunku pracy. Nowe przepisy wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r.
- Data: 10.02.2023
- Zobacz więcej »
Składki ZUS od wynagrodzeń w kosztach podatkowych – nowe zasady w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 r. składki ZUS stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie. Nowe zasady zaliczania składek ZUS do kosztów stosuje się do składek z tytułu wynagrodzeń należnych od 2023 roku. Podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, mogą stosować nowe zasady dopiero od roku podatkowego, który rozpocznie się po zakończeniu ich obecnego roku podatkowego.
- Data: 07.02.2023
- Zobacz więcej »
Webinarium: Zasady podlegania ubezpieczeniom w 2023 roku - nietypowe przypadki
Składki i podatek opłacamy nie tylko za pracowników czy zleceniobiorców. Trzeba pamiętać, że mogą w codziennej praktyce działów płacowych pojawić się nietypowe sytuacje, tak jak np. osoby współpracujące, członkowie rad nadzorczych, osoby na macierzyńskich i wychowawczych czy stypendyści sportowi. I tutaj pojawiają się konkretne obowiązki – odmienne niż dla pracowników czy zleceniobiorców. Na przykład przed przystąpieniem do rozliczania składek z tytułu urlopu wychowawczego pracodawca powinien uzyskać od pracownika oświadczenie, czy spełnia on warunki do podlegania z urlopu wychowawczego ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
- Data: 02.02.2023
- Zobacz więcej »
Jak rozliczać w 2023 roku wynagrodzenie zleceniobiorcy?
Od tego roku sporo nowości dotyczy obliczania zaliczek na podatek, również u zleceniobiorców. Poprzez złożenie odpowiednich oświadczeń i wniosków podatnik może kształtować wysokość zaliczek pobieranych przez płatnika zarówno podwyższając je, jak i obniżając. Zleceniobiorcy zyskali prawo do korzystania z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek, dzięki czemu nie muszą czekać do rozliczenia rocznego.
- Data: 31.01.2023
- Zobacz więcej »
Od 1 lutego zmiany w uprawnieniach rodzicielskich przy adopcji
Nowelizacja przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza od 1 lutego 2023 r. do Kodeksu pracy nowe rozwiązania w zakresie korzystania z uprawnień rodzicielskich przez rodziców adopcyjnych.
- Data: 31.01.2023
- Zobacz więcej »
Rozliczenia podatkowo-składkowe umowy zlecenia w 2023 roku
Umowy zlecenia są obok umowy o pracę najpopularniejszą formę zatrudnienia. Jest ona szczególnie atrakcyjna ze względu na elastyczność i brak obciążeń, jakie występują przy zatrudnieniu na umowę o pracę. Firmy decydują się na zawarcie umowy zlecenia wtedy, gdy to ma być krótkotrwała współpraca, ale nie tylko. Osoba wykonują umowę zlecenia podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu, natomiast dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe. Sytuacja wygląda inaczej, gdy zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń.
- Data: 27.01.2023
- Zobacz więcej »
Nowe stawki kilometrówki od 17 stycznia 2023 r.
Od 17 stycznia 2023 r. obowiązują nowe stawki kilometrówki. W przypadku gdy oświadczenie pracownika o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych zostało złożone i nierozpatrzone przed 17 stycznia, do ustalenia kwoty miesięcznego ryczałtu przy zwrocie kosztów używania pojazdów do celów służbowych stosuje się nowe stawki.
- Data: 17.01.2023
- Zobacz więcej »
Zmiany w Kodeksie pracy – dodatkowe urlopy, dłuższy urlop rodzicielski i zmiany w umowach o pracę
10 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. zasad wypowiadania umów o pracę zawartych na czas określony, zatrudniania na okres próbny, urlopów związanych z rodzicielstwem. Nowe przepisy wprowadzą też dodatkowe urlopy dla pracowników. "Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy. I dlatego musimy zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale przede wszystkim będą chronić pracownika. Dobre prawo pracy to bezpieczeństwo, ale i elastyczność, którą wielu poznało w dobie pandemii" - powiedział premier Morawiecki. Teraz projekt trafi do prac parlamentarnych.
- Data: 10.01.2023
- Zobacz więcej »
PIT-11 do urzędu skarbowego do 31 stycznia
PIT-11 za 2022 r. należy złożyć do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie (e-deklaracje) - tylko do 31 stycznia 2023 r. W ypełnienie tego druku może okazać się bardziej problematyczne niż w latach ubiegłych – ze względu na zmiany w podatkach, które weszły w życie w 2022 roku w ramach Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Przedstawiamy reguły wypełniania informacji PIT-11 za 2022 rok. Omawiamy tylko wiersze i pozycje sprawiające problemy służbom płacowym. Formularz PIT-11, w wersji 29, stosuje się od 1 lipca 2022 r., ujmując w nim przychody/dochody uzyskane w całym 2022 roku.
- Data: 02.01.2023
- Zobacz więcej »
Co to jest przelew BLIK i ile się czeka?
BLIK to nowoczesna metoda płatności, dzięki której możliwe jest wykonanie szybkiego przelewu na telefon, opłacenia zakupów w sklepie bez karty płatniczej czy natychmiastowe wypłacenie gotówki. Sam przelew BLIKIEM ułatwia wiele codziennych sytuacji, dzięki czemu przekonuje się do niego coraz więcej osób. Czym dokładnie jest ta usługa i w jaki sposób z niej korzystać?
- Data: 29.12.2022
- Zobacz więcej »
- PromowaneAuto
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae