Trzynastka za 2023 rok – na co należy zwrócić uwagę
Do końca pierwszego kwartału pracodawcy będący jednostkami budżetowymi mają obowiązek wypłacenia trzynastek za rok ubiegły. W związku z tym, że jest to dochód uwzględniany w podstawie wymiaru składek oraz w świadczeń chorobowych, błędy przy ustalaniu uprawnień do trzynastej pensji oraz jej naliczaniu pociągają za sobą określone konsekwencje w zakresie rozliczeń z ZUS.
- Data: 08.01.2024
- Zobacz więcej »
Potrącenia od 1 stycznia 2024 r. – przykładowe listy płac
Kodeksowa kwota wolna od potrąceń jest gwarancją zachowania minimum bytowego, i to niezależnie od woli samego zainteresowanego. Kwoty wolnej od potrąceń nie można przekroczyć nawet w przypadku wyraźnego żądania pracownika. Jedyną wyjątkową sytuacją, w której ta kwota nie obowiązuje, jest potrącenie należności alimentacyjnych. Sprawdź obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. kwoty wolne od potrąceń i przeanalizuj zmiany na przykładowych listach płac.
- Data: 08.01.2024
- Zobacz więcej »
Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków osób zajmujących się prowadzeniem w firmie rozliczeń z ZUS. Dotyczy to zarówno płatników, którzy są zobowiązani do wypłacania świadczeń chorobowych, jak i tych którzy świadczeń nie wypłacają. Płatnikiem jest wtedy ZUS. I jedni, i drudzy ustalają prawo oraz podstawę wymiaru, a potem kwotę należnego świadczenia. Aby obliczyć podstawę wymiaru, najpierw ustalamy, z jakiego okresu bierzemy wynagrodzenie, potem decydujemy na podstawie przepisów ustawy chorobowej, które składniki wynagrodzenia musimy wliczyć, a które pomijamy.
- Data: 03.01.2024
- Zobacz więcej »
Początek 2024 r. w rozliczeniach z ZUS – o czym powinni pamiętać pracodawcy
1 stycznia 2024 r. zmieniły się wskaźniki związane ze składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te mogły wpłynąć na powstanie lub ustanie obowiązku ubezpieczeń przy niektórych zbiegach tytułów, a także spowodować ustanie obowiązku naliczania składek na FP i FS. W I kwartale 2024 r. płatnicy składek muszą również przygotować dodatkowe dokumenty do ZUS.
- Data: 02.01.2024
- Zobacz więcej »
Wynagrodzenie za czas choroby zamienione na zasiłek chorobowy
Przejęcie finansowania zasiłków przez ZUS to jedna z zapowiadanych przez rząd zmian przepisów. Oznaczałaby ona likwidację wynagrodzenia za czas choroby. Wtedy od 1. dnia niezdolności do pracy pracownik miałby prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS. Nie znając projektu, możemy założyć, że zmiana dotyczyłaby jedynie likwidacji wynagrodzenia za czas choroby, natomiast sam zasiłek wypłacałby pracodawca (rozliczając go w ciężar składek) albo ZUS. Taka zmiana byłaby korzystna dla każdego z pracodawców, bo nie ponosiliby oni kosztów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.
- Data: 02.01.2024
- Zobacz więcej »
Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku
Od 1 stycznia 2024 r. pracownicy nabywają prawo do nowego limitu dni, za które może być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. Płatnicy powinni również zwrócić szczególną uwagę na nowe limity w sytuacji wypłaty na przełomie roku zasiłku opiekuńczego.
- Data: 22.12.2023
- Zobacz więcej »
Do 1 stycznia 2024 r. korekta dokumentów rozliczeniowych – co to oznacza dla pracodawcy
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają możliwość składania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. P o 1 stycznia 2024 r. nie będzie możliwości dokonywania korekt w dokumentach rozliczeniowych za lata 1999–2021. Stan rozliczenia na koncie płatnika składek nie będzie podlegał już zmianie. W dalszym ciągu korekty będą mogły być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i to jedynie na koncie ubezpieczonego. Natomiast korekty w dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 2022 r. będzie można przekazać w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.
- Data: 20.12.2023
- Zobacz więcej »
Obowiązki pracodawcy ZUS na koniec roku
Końcówka roku dla płatników składek jest z reguły okresem wzmożonej pracy. To wtedy najczęściej ma miejsce przekroczenie rocznej kwoty granicznej, oznaczające konieczność przeliczenia podstaw wymiaru składek emerytalno-rentowych. Płatnicy muszą się przygotować do zmian, które nastąpią 1 stycznia kolejnego roku. Powinni też pamiętać, że tylko do końca bieżącego roku mogą złożyć korektę niektórych dokumentów rozliczeniowych, dlatego warto sprawdzić ich poprawność. Jeszcze inne obowiązki spoczywają na płatnikach składek uprawnionych do wypłaty świadczeń chorobowych.
- Data: 19.12.2023
- Zobacz więcej »
Rozliczenia podatkowo-składowe na koniec roku
Zbliżający się koniec roku oznacza, że kończą się określone limity ulg podatkowych. Z początkiem roku zaś zaczną obowiązywać: nowe wynagrodzenie minimalne, nowa stawka godzinowa dla zleceniobiorców, nowe kwoty wolne od potrąceń oraz nowa stawka wynagrodzenia godzinowego. To wszystko oznacza określone konsekwencje w rozliczeniach podatkowo-składkowych.
- Data: 12.12.2023
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae