Spółka czy działalność gospodarcza? Z czym wiążą się te formy prowadzenia biznesu?

Dodano: 29 sierpnia 2023
Materiał Partnera
business-woman-working-office-desktop

Do dyspozycji osób myślących o własnym biznesie pozostaje kilka form prawnych prowadzenia działalności. Często dylemat dotyczy wyboru jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki z ograniczoną działalnością. Przyjrzyjmy się najważniejszym różnicom pomiędzy nimi i obowiązkom, z jakimi wiąże się prowadzenie każdej z nich.


Jednoosobowa działalność gospodarcza: najpopularniejsze i najprostsze rozwiązanie

Najchętniej wybieraną formą prawną działalności gospodarczej – a zarazem rozwiązaniem najprostszym zarówno w kontekście zakładania firmy, jak i jej prowadzenia – jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Aby ją założyć, wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1, na co obecnie pozwala intuicyjny kreator dostępny na stronie biznes.gov.pl. Taką możliwość daje również wiele banków, więc rejestrację firmy można połączyć z zakładaniem firmowego konta. 

W praktyce przedsiębiorcą można stać się w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu. Przez internet można również załatwić formalności związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym czy kwestiami podatkowymi. Samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne. Świeżo upieczony przedsiębiorca musi pamiętać o rejestracji do ubezpieczenia w ZUS i odprowadzaniu składek (zarówno za siebie, jak i swoich pracowników) i może skorzystać z ulg – w tym ulgi na start udzielanej na pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – oraz preferencyjnych składek przez 24 miesiące. Składek społecznych nie zapłacą przedsiębiorcy zatrudnieni równolegle na etacie. Wciąż będą dotyczyć ich składki zdrowotne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – alternatywa dla JDG?

Poza jednoosobową działalnością gospodarczą do wyboru pozostaje kilka rodzajów spółek. Najpopularniejszą z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co ważne: spółkę może prowadzić również jeden wspólnik. W takim przypadku konieczne będzie jednak opłacanie składek społecznych i zdrowotnych (ten obowiązek nie występuje w sytuacji, jeśli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi większa liczba wspólników). 

Sp. z o.o. ma podstawową zaletę, czyli właśnie ograniczoną odpowiedzialność: za swoje zobowiązania spółka – posiadająca odrębną osobowość prawną – odpowiada swoim majątkiem, a odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wartości wniesionych wkładów. Jest to wobec tego sytuacja inna niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, w ramach której za zobowiązania firmy przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem. Warto mieć świadomość, że samo założenie spółki tego typu wiąże się z opłatami i wymaga sporządzenia umowy spółki. Istotnym obowiązkiem jest również prowadzenie pełnej księgowości oraz składanie corocznych sprawozdań finansowych, co wiąże się z wyższymi kosztami.

Jaką formę prawną działalności wybrać?

Jak widzisz, poszczególne formy prowadzenia działalności zdecydowanie się różnią. Podjęta na samym początku decyzja przełoży się zarówno na początkowe formalności, jak i to, jak będzie wyglądać prowadzenie firmy i z jakimi kosztami będzie się wiązać. Informacje, które pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję, znajdziesz na stronie Firmove.pl – w bazie wiedzy dla przedsiębiorców i osób, które chcą rozkręcić własny biznes. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie dwóch najpopularniejszych form prawnych. Pamiętaj też, że do Twojej dyspozycji pozostaje więcej rozwiązań.

JDG i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: porównanie

Oto kilka najistotniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, wybierając formę prawną działalności:

  • Osobowość prawna: jednoosobowa działalność gospodarcza jest bezpośrednio powiązana z osobą przedsiębiorcy, który wykonuje ją we własnym imieniu. Spółka z o.o. posiada własną osobowość prawną.

  • Księgowość: prowadząc JDG, możesz korzystać z uproszczonej księgowości na podstawie księgi przychodów i rozchodów do osiągnięcia przychodu w wysokości 2 mln euro. Spółka z o.o. w każdym przypadku musi prowadzić księgi rachunkowe (pełną księgowość).

  • Odpowiedzialność: przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność odpowiada za jej zobowiązania całym majątkiem. Wspólnicy spółki z o.o. odpowiadają jedynie do wysokości wniesionych wkładów. Zwróć jednak uwagę, że inaczej wygląda odpowiedzialność w przypadku członków zarządu spółki.

  • Składki ZUS: jeśli wybierzesz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zarówno za zatrudnianych pracowników, jak i za siebie (ze składek społecznych zwolnieni są przedsiębiorcy zatrudnieni na etacie i osiągający z tego tytułu co najmniej wynagrodzenie minimalne). W przypadku spółki z o.o. nie jest to konieczne, jeżeli tworzy ją więcej niż jeden wspólnik.

  

dostęp testowy

Nr 239 Listopad 2024 r.

Nr 239 Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej