Jak działa podnośnik dla osób niepełnosprawnych?

Dodano: 21 września 2023
Materiał Partnera
jak-dziala-podnosnik-dla-osob-ninepelnosprawnych-strefa-zdrowia

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale także odpowiednich technologii, które mogą ją znacznie ułatwić. Dzięki ogromnemu postępowi w tej dziedzinie, a także nowoczesnym rozwiązaniom opiekunowie mogą skorzystać z akcesoriów i sprzętów, które ich odciążą. Jednym z nich jest chociażby podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Czym on dokładnie jest i w jaki sposób on działa?

Co to jest podnośnik dla osób niepełnosprawnych?

Podnośnik dla niepełnosprawnych to innowacyjne urządzenie dedykowane osobom unieruchomionym, a poniekąd także i ich opiekunom. Jego głównym zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – podnoszenie i opuszczanie pacjenta. Urządzenie to wyróżnia się dość prostą konstrukcją, aczkolwiek jego rola jest nieprzeceniona. Z podnośników mogą korzystać:

  • osoby w pełni lub częściowo unieruchomione;
  • pacjenci po amputacji kończyn lub z ich deformacjami;
  • seniorzy;
  • osoby ze sztywnością lub znacznym uszkodzeniem stawów.

Podnośnik inwalidzki umożliwia zmianę pozycji ciała pacjenta w sposób kontrolowany, bezpieczny, a także bez obciążania opiekuna. Jego wykorzystanie ogranicza do minimum konieczność zaangażowania mięśni i kręgów, dzięki czemu sam opiekun nie jest narażony na duże przeciążenia, które mogą doprowadzić do kontuzji lub urazów. Obecnie, podnośnik dla osób niepełnosprawnych cieszy się coraz większą popularnością, a dla wielu opiekunów, stał się podstawowym narzędziem warsztatu pracy.

Rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych

Podnośnik dla osób niepełnosprawnych jest urządzeniem elektrycznym, który umożliwia wygodne sterowanie nim za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Elektryczne podnośniki gwarantują pełną wygodę zarówno dla opiekuna – ograniczając wykorzystanie przez niego siły własnej, a także i pacjenta. Podnośniki można jednak podzielić na kilka rodzajów, w zależności od funkcjonalności i sposobu konstrukcji.

Podział podnośników ze względu na ich konstrukcję

Sposób, w jaki został skonstruowany podnośnik dla niepełnosprawnych, poniekąd warunkuje sposób jego wykorzystania. W tym zakresie można wyróżnić:

  • podnośniki stacjonarne – jak sama nazwa wskazuje, są to podnośniki mocowane na stałe, najczęściej w pobliżu łóżka samego pacjenta.  Umożliwiają one zmianę pozycji ciała poprzez unoszenie i opuszczanie, a także przeniesienie pacjenta np. na krzesło lub wózek inwalidzki;
  • podnośniki mobilne – ten rodzaj podnośników daje znacznie większe możliwości ich wykorzystania. Nie mocuje się ich w sposób stały, więc można je bezpiecznie przemieszczać. Wykorzystuje się je głównie celem przetransportowania pacjenta np. do wanny.

Podnośniki mobilne wydają się być bardziej funkcjonalne i pomocne zarówno dla pacjenta jak i dla opiekuna.

Rodzaje podnośników ze względu na ich funkcjonalność i przeznaczenie

Drugim podziałem podnośników jest ten, który określa ich przeznaczenie i został wyodrębniony na podstawie ich funkcjonalności. W tym wypadku można wskazać na:

  • podnośnik transportowy – zazwyczaj wyposażony jest on w wygodne siedzisko. Pozwala na uniesienie pacjenta w trakcie wykonywania czynności higienicznych, a także na przetransportowanie go na wózek inwalidzki czy łóżko;
  • podnośnik basenowy – ten typ podnośnika został stworzony z myślą o osobach, które mają problem z samodzielnym wejściem lub wyjściem z pływalni. Z uwagi na to, że zajęcia na basenie są często elementem rehabilitacji, podnośnik ten może okazać się niezbędny;
  • podnośnik wannowy – jak sama nazwa wskazuje, pomagają one osobom niepełnosprawnym podczas codziennych czynności higienicznych;
  • podnośnik sufitowy – jest on zamontowany na specjalnych szynach, mocowanych pod sufitem. Również umożliwia on swobodne przemieszczanie się pacjenta.

Podnośnik dla osób niepełnosprawnych ma przede wszystkim ułatwić pacjentom wykonywania codziennych czynności. Można je nabyć chociażby w sklepie Internetowym Strefa Zdrowia dostępnym pod adresem https://strefa-zdrowia.com.pl/

Dlaczego warto używać podnośnika dla niepełnosprawnych?

Podnośnik rehabilitacyjny, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych ma nie tylko odciążać opiekuna, ale także zapewnić pacjentowi względną mobilność. Dzięki temu urządzeniu, istnieje możliwość bezpiecznej zmiany pozycji ciała czy miejsca osoby, która jest nawet w pełni unieruchomiona. Podnośnik dla niepełnosprawnych znacznie ułatwia opiekę i wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych, co pozwala na odciążenie opiekuna i zapewnienie mu bezpieczeństwa.

dostęp testowy

Nr 241 Grudzień 2024/Styczeń 2025

Nr 241 Grudzień 2024/Styczeń 2025
Dostępny w wersji elektronicznej