W 2024 roku zmiana sposobu naliczania odpisu na ZFŚS
W 2024 roku pracodawcy będą musieli przeznaczyć na ZFŚS znacząco większe środki niż w latach poprzednich. Jest to efektem „odmrożenia” podstawy odpisów na ten fundusz, co stanowi istotną zmianę w stosunku do praktyki funkcjonującej w tym zakresie od kilkunastu lat.
- Data: 27.02.2024
- Zobacz więcej »
Zaświadczenie o dochodach emerytów i rencistów do 29 lutego
Do końca lutego część płatników składek powinna przekazać do ZUS zaświadczenie o dochodach osiągniętych w 2023 r. przez zarobkujących u nich emerytów i rencistów. W razie popełnienia błędu na płatniku może spoczywać obowiązek zwrotu nadpłaconego świadczenia lub wyrównania świadczenia zaniżonego.
- Data: 16.02.2024
- Zobacz więcej »
Formularz PIT-2 w 2024 r. – praktyczna instrukcja, jak wypełnić
Podatnicy będący pracownikami oraz zleceniobiorcami składają płatnikom (pracodawcom, zleceniodawcom) oświadczenia i wnioski dotyczące pomniejszania zaliczek na podatek od wynagrodzeń, a także związane z przedmiotowymi zwolnieniami od podatku dochodowego. Zwykle służy do tego sformalizowany formularz PIT-2.
- Data: 06.02.2024
- Zobacz więcej »
Zmniejszanie składki zdrowotnej do zaliczki na podatek dochodowy w 2024 r.
W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika będącego np. pracodawcą jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej kwoty.
- Data: 20.01.2024
- Zobacz więcej »
Umowa zlecenia – rozliczenia podatkowo-składkowe w 2024 r.
Zatrudniając zleceniobiorcę, należy ustalić, czy umowa zlecenia jest dla zleceniobiorcy jedynym tytułem do ubezpieczeń czy też oprócz umowy zlecenia ma on inne tytuły do ubezpieczeń. Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, o ile jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne. Obejrzyj szkolenie eksperta Andrzeja Radzisława: Umowa zlecenia – rozliczenia podatkowo-składkowe w 2024 r., aby nie popełnić błędów przy rozliczaniu umów zlecenia.
- Data: 15.01.2024
- Zobacz więcej »
Mały ZUS plus – zgłoszenie do ubezpieczeń do 31 stycznia 2024 r.
ZUS na swoich stronach internetowych przypomina o ważnych terminach dla przedsiębiorców, którzy chcą w 2024 r. skorzystać z tzw. małego ZUS plus. Ulga ta polega na tym, że przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
- Data: 12.01.2024
- Zobacz więcej »
Trzynastka za 2023 rok – na co należy zwrócić uwagę
Do końca pierwszego kwartału pracodawcy będący jednostkami budżetowymi mają obowiązek wypłacenia trzynastek za rok ubiegły. W związku z tym, że jest to dochód uwzględniany w podstawie wymiaru składek oraz w świadczeń chorobowych, błędy przy ustalaniu uprawnień do trzynastej pensji oraz jej naliczaniu pociągają za sobą określone konsekwencje w zakresie rozliczeń z ZUS.
- Data: 08.01.2024
- Zobacz więcej »
Potrącenia od 1 stycznia 2024 r. – przykładowe listy płac
Kodeksowa kwota wolna od potrąceń jest gwarancją zachowania minimum bytowego, i to niezależnie od woli samego zainteresowanego. Kwoty wolnej od potrąceń nie można przekroczyć nawet w przypadku wyraźnego żądania pracownika. Jedyną wyjątkową sytuacją, w której ta kwota nie obowiązuje, jest potrącenie należności alimentacyjnych. Sprawdź obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. kwoty wolne od potrąceń i przeanalizuj zmiany na przykładowych listach płac.
- Data: 08.01.2024
- Zobacz więcej »
Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku w 2024 r.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom jest jednym z najważniejszych obowiązków osób zajmujących się prowadzeniem w firmie rozliczeń z ZUS. Dotyczy to zarówno płatników, którzy są zobowiązani do wypłacania świadczeń chorobowych, jak i tych którzy świadczeń nie wypłacają. Płatnikiem jest wtedy ZUS. I jedni, i drudzy ustalają prawo oraz podstawę wymiaru, a potem kwotę należnego świadczenia. Aby obliczyć podstawę wymiaru, najpierw ustalamy, z jakiego okresu bierzemy wynagrodzenie, potem decydujemy na podstawie przepisów ustawy chorobowej, które składniki wynagrodzenia musimy wliczyć, a które pomijamy.
- Data: 03.01.2024
- Zobacz więcej »
Początek 2024 r. w rozliczeniach z ZUS – o czym powinni pamiętać pracodawcy
1 stycznia 2024 r. zmieniły się wskaźniki związane ze składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany te mogły wpłynąć na powstanie lub ustanie obowiązku ubezpieczeń przy niektórych zbiegach tytułów, a także spowodować ustanie obowiązku naliczania składek na FP i FS. W I kwartale 2024 r. płatnicy składek muszą również przygotować dodatkowe dokumenty do ZUS.
- Data: 02.01.2024
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae