Podwyżka płacy minimalnej od lipca wpływa na obowiązki pracodawców związane z składką na Fundusz Pracy

Andrzej Radzisław

Autor: Andrzej Radzisław

Dodano: 6 lipca 2024
Podwyżka płacy minimalnej od 1 lipca wpływa na obowiązki pracodawców związane z składką na Fundusz Pracy

Od 1 lipca obowiązuje nowe wyższe wynagrodzenie minimalne, czyli 4.300 zł, zamiast obowiązującej do 30 czerwca kwoty 4.242 zł. Ta podwyżka wynagrodzenia wpływa na obowiązki płatników związane z opłacaniem składek na Fundusz Pracy. Składka ta jest opłacana za osoby, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a ich wynagrodzenie w przeliczeniu na okres miesiąca jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. 

Składka na Fundusz Pracy jest opłacana za pracowników, którzy pracują na pełen etat i w stosunku do nich nie stosuje się zwolnienia podmiotowego. Chodzi tu o zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ten fundusz:

  • za pracownika, który ukończył 50. rok życia i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a przed zatrudnieniem był zarejestrowany jako bezrobotny przez okres dłuższy niż 30 dni – pracodawcy zwolnienie z opłacania FP na okres 12 miesięcy.
  • za zatrudnionych bezrobotnych, skierowanych do pracy z urzędu pracy, którzy w dniu zatrudnienia nie ukończyli 30. roku życia – okres zwolnienia z opłacania składki na FP wynosi 12 miesięcy liczonych, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
  • za osoby powracające z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, rodzicielskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego – zwolnienie obowiązuje za okres 36 miesięcy.

Pozostało jeszcze 55% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Chcesz zapoznać się z całym materiałem?

Testuj portal i magazyn "Serwis Płatnika ZUS" przez 14 dni ZA DARMO!

  • AKTUALNE INFORMACJE
  • INDYWIDUALNE KONSULTACJE
  • MATERIAŁY I NARZĘDZIA DO POBRANIA
  • MAGAZYN DOSTĘPNY ONLINE
Sprawdź ofertę »

Zaloguj się, jeśli masz już konto:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Andrzej Radzisław

Autor: Andrzej Radzisław

Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wieloletni pracownik Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie m.in. brał udział w opiniowaniu aktów prawnych związanych z ubezpieczeniami oraz analizował wydawane przez ZUS interpretacje w zakresie ich zgodności z obowiązującymi przepisami.
dostęp testowy

Nr 237 Wrzesień 2024 r.

Nr 237 Wrzesień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej