Ochroną sygnalistów objęte zostaną osoby, które są zatrudnione w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa w kontekście związanym z pracą. Do uzyskania statusu sygnalisty konieczne jest dokonanie zgłoszenia naruszenia prawa z wykorzystaniem odpowiedniego kanału zgłoszeń bądź zachowanie zasad ujawnienia publicznego. W każdym przypadku wymagane będzie dopełnienie warunków dotyczących rzetelności postępowania sygnalisty oraz wiarygodności zgłaszanych lub ujawnianych przez niego informacji.
Ustawa o sygnalistach z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Implementuje ona dyrektywę Parlamentu i Rady Unii Europejskiej w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii. Ustawa wchodzi po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia. Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na większość pracodawców konkretne obowiązki, w tym: wdrożenie wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń, podejmowanie działań następczych oraz zapewnienie ochrony sygnalistom przed działaniami odwetowymi.
Kim jest sygnalista
W jaki sposób sygnalista zgłasza naruszenie prawa
Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą:
1) wewnętrznych kanałów zgłoszeń, które zostaną utworzone przez podmioty prywatne oraz publiczne;
2) zewnętrznych kanałów zgłoszeń – do odpowiednich organów publicznych (instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich);
3) ujawnienia publicznego – w szczególnie określonych przypadkach.
Czy ochrona sygnalisty zależy od podstawy zatrudnienia
Ochrona obejmie osoby, które zgłaszają naruszenie prawa, niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Może to być więc m.in.:
- umowa o pracę,
- umowa cywilnoprawna,
- prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną,
- kontrakt menedżerski,
- wolontariat,
- staż,
- praktyka czy
- służba wojskowa.
Ochrona będzie dotyczyć także:
- wykonawców,
- podwykonawców lub dostawców oraz
- innych osób, które zgłaszają informacje o naruszeniach w kontekście związanym z pracą.
Prawidłowe zgłoszenie zwolni sygnalistę z odpowiedzialności
Za dokonanie zgłoszenia przez sygnalistę nie będzie go można pociągnąć do odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej lub np. odpowiedzialności za szkodę dotyczącą naruszenia praw innych osób (chodzi w szczególności o prawa autorskie, przepisy o ochronie danych osobowych oraz obowiązek zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa).
Przyznanie ochrony będzie możliwe jednak, tylko pod warunkiem że osoba zgłaszająca (sygnalista) miała uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zgłoszenie lub ujawnienie publiczne jest konieczne do ujawnienia naruszenia prawa.
Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.
Słowa kluczowe:
ochrona sygnalistówPodobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae