Wynagrodzenie za czas choroby zamienione na zasiłek chorobowy
Przejęcie finansowania zasiłków przez ZUS to jedna z zapowiadanych przez rząd zmian przepisów. Oznaczałaby ona likwidację wynagrodzenia za czas choroby. Wtedy od 1. dnia niezdolności do pracy pracownik miałby prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków ZUS. Nie znając projektu, możemy założyć, że zmiana dotyczyłaby jedynie likwidacji wynagrodzenia za czas choroby, natomiast sam zasiłek wypłacałby pracodawca (rozliczając go w ciężar składek) albo ZUS. Taka zmiana byłaby korzystna dla każdego z pracodawców, bo nie ponosiliby oni kosztów wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.
- Data: 02.01.2024
- Zobacz więcej »
Świadczenia chorobowe i opiekuńcze – nowe limity na przełomie roku
Od 1 stycznia 2024 r. pracownicy nabywają prawo do nowego limitu dni, za które może być wypłacane wynagrodzenie chorobowe. Płatnicy powinni również zwrócić szczególną uwagę na nowe limity w sytuacji wypłaty na przełomie roku zasiłku opiekuńczego.
- Data: 22.12.2023
- Zobacz więcej »
Do 1 stycznia 2024 r. korekta dokumentów rozliczeniowych – co to oznacza dla pracodawcy
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mają możliwość składania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. P o 1 stycznia 2024 r. nie będzie możliwości dokonywania korekt w dokumentach rozliczeniowych za lata 1999–2021. Stan rozliczenia na koncie płatnika składek nie będzie podlegał już zmianie. W dalszym ciągu korekty będą mogły być sporządzone tylko z urzędu przez ZUS i to jedynie na koncie ubezpieczonego. Natomiast korekty w dokumentach rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 2022 r. będzie można przekazać w ciągu pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.
- Data: 20.12.2023
- Zobacz więcej »
Obowiązki pracodawcy ZUS na koniec roku
Końcówka roku dla płatników składek jest z reguły okresem wzmożonej pracy. To wtedy najczęściej ma miejsce przekroczenie rocznej kwoty granicznej, oznaczające konieczność przeliczenia podstaw wymiaru składek emerytalno-rentowych. Płatnicy muszą się przygotować do zmian, które nastąpią 1 stycznia kolejnego roku. Powinni też pamiętać, że tylko do końca bieżącego roku mogą złożyć korektę niektórych dokumentów rozliczeniowych, dlatego warto sprawdzić ich poprawność. Jeszcze inne obowiązki spoczywają na płatnikach składek uprawnionych do wypłaty świadczeń chorobowych.
- Data: 19.12.2023
- Zobacz więcej »
Rozliczenia podatkowo-składowe na koniec roku
Zbliżający się koniec roku oznacza, że kończą się określone limity ulg podatkowych. Z początkiem roku zaś zaczną obowiązywać: nowe wynagrodzenie minimalne, nowa stawka godzinowa dla zleceniobiorców, nowe kwoty wolne od potrąceń oraz nowa stawka wynagrodzenia godzinowego. To wszystko oznacza określone konsekwencje w rozliczeniach podatkowo-składkowych.
- Data: 12.12.2023
- Zobacz więcej »
Wideo porada: Czy ZUS może sprawdzać podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy – uchwała Sądu Najwyższego z 29 listopada 2023 r.
29 listopada 2023 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę w składzie 7 sędziów (sygn. III UZP 3/23), w której uznał, że ZUS ma prawo podważyć podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy, w przypadku gdy ten będąc w początkowym okresie prowadzenia działalności, zadeklarował bardzo wysoką podstawę wymiaru, mimo że jego przychody były dużo niższe. Sprawdź szczegóły w wideo poradzie przygotowanej przez radcę pranego - Andrzeja Radzisława.
- Data: 01.12.2023
- Zobacz więcej »
Składki ZUS i świadczenia ZUS w 2024 r. – zmiany w rozliczeniach na przykładach liczbowych
Przełom roku kalendarzowego oznacza dla płatników składek wiele obowiązków związanych ze zmianą wynagrodzeń mających wpływ na istnienie obowiązku ubezpieczeń z określonych tytułów oraz naliczania niektórych ze składek. Dodatkowo od 1 stycznia 2024 r. zmienia się katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną. Chodzi tu np. o dodatek za szczególne warunki pracy. należy uwzględniać przy ustalaniu, czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie.
- Data: 28.11.2023
- Zobacz więcej »
Przekroczenie progu podatkowego oraz 30-krotności składek ZUS w 2023 r. – jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika
Pod konie roku – choć nie tylko – może u pracownika dojść do przekroczenia górnego przedziału skali i przejścia na wyższą stawkę podatku. Z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego i co to oznacza dla podatników osiągających wysokie dochody? To nie jedyne przekroczenie, które może wystąpić. Trzeba też pamiętać o limicie tzw. 30-krotności przy rozliczaniu składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.
- Data: 20.11.2023
- Zobacz więcej »
Zmiany w składkach ZUS i świadczeniach w 2024 r. – przykłady rozliczeń
Zbliżający się koniec roku kalendarzowego stawia przed płatnikami składek wiele obowiązków związanych z koniecznością dostosowania wynagrodzeń, co wpływa na obowiązek ubezpieczenia z określonych tytułów oraz na konieczność naliczania niektórych składek. Dodatkowo, począwszy od 1 stycznia 2024 roku, ulegnie zmianie katalog składników wynagrodzenia uwzględnianych przy ustalaniu, czy pracownik osiąga płacę minimalną, np. dodatek za szczególne warunki pracy.
- Data: 09.11.2023
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae