Płaca minimalna od 1 lipca: wzrost stawki i zależnych od niej świadczeń
Od 1 lipca 2024 r. pracownik zatrudniony na cały etat nie może zarabiać w przeliczeniu na miesiąc mniej niż 4.300 zł brutto. Podwyżka minimalnej płacy wpływa również na inne składniki, m.in. odprawy, odszkodowania czy kwoty wolne od potrąceń.
- Data: 06.06.2024
- Zobacz więcej »
Wcześniejsze emerytury – korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego
4 czerwca 2024 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie wydane w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej obliczenia należnego świadczenia emerytalnego poprzez pomniejszenie emerytury z wieku powszechnego o kwotę pobranych wcześniejszych emerytur.
- Data: 04.06.2024
- Zobacz więcej »
Wniosek o zwrot składki zdrowotnej tylko do 3 czerwca
Jeśli przedsiębiorca chce, aby ZUS przelał mu nadpłatę składki zdrowotnej za 2023 r., musi złożyć wniosek o zwrot składki zdrowotnej do 3 czerwca. Wniosku złożonego po tej dacie ZUS nie uwzględni, tylko rozliczy nadpłatę na poczet przyszłych składek.
- Data: 03.06.2024
- Zobacz więcej »
Oskładkowanie umów zlecenia – jakie będą konsekwencje dla zleceniodawców i zleceniobiorców
Od pewnego czasu pojawiają się zapowiedzi tzw. ozusowania wszystkich umów zlecenia. Poniżej przedstawiamy skutki finansowe wprowadzenia takiego rozwiązania zarówno dla płatników składek oraz dla samych ubezpieczonych. Na pewno wiąże się to z wyższymi kosztami, dodatkowym zasiłkiem oraz wyższą emeryturą.
- Data: 27.05.2024
- Zobacz więcej »
Urlop z powodu siły wyższej – jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku
Nieobecność w pracy z powodu siły wyższej jest traktowana jak usprawiedliwiona nieobecność i wynagrodzenie za ten miesiąc powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu. Na takim stanowisku stoi obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na początku funkcjonowania urlopu z powodu siły wyższej ZUS uznawał, że wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie świadczył pracy z powodu korzystania z siły wyższej, nie podlega uzupełnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku. I w związku z tym wynagrodzenie to należało przyjmować w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełnienia o dni, w których pracownik nie świadczył pracy z tytułu korzystania z siły wyższej. Spowodowało to wiele niejasności, które wyjaśni ekspert Andrzej Radzisław w szkoleniu online.
- Data: 23.05.2024
- Zobacz więcej »
Oskładkowanie umów zlecenia z uwzględnieniem zmian zapowiadanych na 2025 r.
Od pewnego czasu pojawiają się zapowiedzi oskładkowania wszystkich umów zlecenia, co wiąże się z likwidacją tzw. zbiegów tytułów do ubezpieczeń. Poniżej przedstawiamy skutki finansowe wprowadzenia takiego rozwiązania zarówno dla płatników składek oraz dla samych ubezpieczonych. Na pewno wiąże się to z wyższymi kosztami, dodatkowym zasiłkiem oraz wyższą emeryturą.
- Data: 22.05.2024
- Zobacz więcej »
„Wakacje składkowe” dla osób prowadzących pozarolniczą działalność
9 maja sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wprowadzenie dla mikro przedsiębiorców wakacji składkowych od składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe raz w roku. W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki. Obejrzyj szkolenie online i dowiedz się, jakie warunki trzeba będzie spełnić i od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy.
- Data: 21.05.2024
- Zobacz więcej »
Przedsiębiorca rolnik musi do 31 maja udokumentować podatek w KRUS
Rolnik, który jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, ale płaci składki w KRUS, do końca maja br. musi udokumentować, że ma prawo pozostać w ubezpieczeniu rolników po tej dacie. Ubezpieczenie społeczne w ZUS ma, co do zasady, ma pierwszeństwo przed tym w KRUS. Jest od tego jednak wyjątek dotyczący osób, które rozpoczynają prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Rolnik czy domownik rolnika może po otwarciu biznesu poza rolnictwem kontynuować ubezpieczenie w KRUS, pod pewnymi jednak warunkami.
- Data: 17.05.2024
- Zobacz więcej »
Świadczenia przedemerytalne – do 31 maja należy przekazać do ZUS zaświadczenie o zarobkach
31 mija termin, w którym osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają przekazać do ZUS zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Prawo do świadczenia czy zasiłku przedemerytalnego, podobnie jak pobieranie emerytury, nie stanowi przeszkody do podjęcia aktywności zarobkowej. Jednak wysokość przychodów, które można osiągać bez wpływu na wypłatę świadczenia, podlega ograniczeniom.
- Data: 16.05.2024
- Zobacz więcej »
„Babciowe” od 1 października 2024 r. – Sejm przyjął ustawę
15 maja Sejm uchwalił ustawę „Aktywny rodzic”, mającą na celu wspieranie rodziców w łączeniu aktywności zawodowej z wychowaniem dziecka. Ustawa wprowadza trzy formy świadczeń: „aktywni rodzice w pracy” – czyli tzw. baabciowe, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Każdego miesiąca rodzice będą mogli wybrać jedno z tych świadczeń na dane dziecko, co daje im możliwość dostosowania wsparcia do swoich aktualnych potrzeb i preferencji.
- Data: 15.05.2024
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae