Świadczenia przedemerytalne – do 31 maja należy przekazać do ZUS zaświadczenie o zarobkach
31 mija termin, w którym osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego mają przekazać do ZUS zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Prawo do świadczenia czy zasiłku przedemerytalnego, podobnie jak pobieranie emerytury, nie stanowi przeszkody do podjęcia aktywności zarobkowej. Jednak wysokość przychodów, które można osiągać bez wpływu na wypłatę świadczenia, podlega ograniczeniom.
- Data: 16.05.2024
- Zobacz więcej »
„Babciowe” od 1 października 2024 r. – Sejm przyjął ustawę
15 maja Sejm uchwalił ustawę „Aktywny rodzic”, mającą na celu wspieranie rodziców w łączeniu aktywności zawodowej z wychowaniem dziecka. Ustawa wprowadza trzy formy świadczeń: „aktywni rodzice w pracy” – czyli tzw. baabciowe, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Każdego miesiąca rodzice będą mogli wybrać jedno z tych świadczeń na dane dziecko, co daje im możliwość dostosowania wsparcia do swoich aktualnych potrzeb i preferencji.
- Data: 15.05.2024
- Zobacz więcej »
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja
Do 20 maja 2024 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Rozliczenie roczne należy sporządzić na jednej deklaracji wraz ze składką miesięczną za kwiecień 2023 roku. Problemy z przygotowaniem tego rozliczenia dotyczą sytuacji, gdy doszło do zmiany formy opodatkowania przedsiębiorcy, zawieszenia lub zakończenia działalności. Nie zawsze prowadzący działalność jest pewien, który okres ma brać pod uwagę przy tym rozliczeniu.
- Data: 14.05.2024
- Zobacz więcej »
„Wakacje składkowe” przyjęte przez Sejm - nowe przepisy jeszcze w 2024 r.
9 maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wprowadzenie dla mikro przedsiębiorców wakacji składkowych od składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe raz w roku. W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki. Sprawdź, jakie warunki trzeba będzie spełnić i od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy.
- Data: 09.05.2024
- Zobacz więcej »
"Aktywny rodzic” – Sejm zajął się projektem ustawy
8 maja w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic". U stawa wprowadza do systemu prawnego trzy świadczenia „aktywny rodzic”, wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka: świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, świadczenie „aktywnie w żłobku” oraz świadczenie „aktywnie w domu”.
- Data: 08.05.2024
- Zobacz więcej »
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego z PFRON - projekt nowych przepisów
Rząd planuje podniesienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zmianę wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Tak wynika z informacji na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów z 6 maja 2024 r.
- Data: 06.05.2024
- Zobacz więcej »
Urlop z powodu siły wyższej – jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku
Nieobecność w pracy z powodu siły wyższej jest traktowana jak usprawiedliwiona nieobecność i wynagrodzenie za ten miesiąc powinno zostać uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu. Na takim stanowisku stoi obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na początku funkcjonowania urlopu z powodu siły wyższej ZUS uznawał, że wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik nie świadczył pracy z powodu korzystania z siły wyższej, nie podlega uzupełnieniu przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku. I w związku z tym wynagrodzenie to należało przyjmować w kwocie faktycznie wypłaconej bez uzupełnienia o dni, w których pracownik nie świadczył pracy z tytułu korzystania z siły wyższej. Spowodowało to wiele niejasności.
- Data: 05.05.2024
- Zobacz więcej »
Odpis na ZFŚS do końca maja – jak dokumentować dochód na potrzeby funduszu socjalnego
Do 31 maja pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przekazują I ratę odpisów na ZFŚS. Jest to kwota stanowiąca co najmniej 75% równowartości odpisów obowiązkowych. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Niestety ustawodawca nie wskazuje dokładnie, jakie kryterium należy przyjąć, aby w sposób pełny i zgodny z jego intencją badać sytuację życiową, materialną i finansową pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Warto więc tu korzystać z bogatego orzecznictwa sadowego, aby prawidłowo ustalać kryteria i sposób dokumentowania dochodu osób uprawnionych, a w konsekwencji wysokość dokonanych wpłat na fundusz socjalny.
- Data: 01.05.2024
- Zobacz więcej »
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej – w jakich przypadkach wykazać w zeznaniu PIT za 2023 rok
Do 30 kwietnia br. przedsiębiorcy mają czas na złożenie zeznania rocznego za 2023 rok i zapłatę wynikającego z niego podatku. Wielu z nich ma wątpliwości, czy powinni w nim wykazać kwoty otrzymane w ubiegłym roku tytułem zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 rok, wynikającej z jej rocznego rozliczenia.
- Data: 26.04.2024
- Zobacz więcej »
Wszystkie umowy zlecenia oskładkowane od 2025 roku
W 2025 roku nastąpi znacząca zmiana w przepisach dotyczących umów zlecenia – wszystkie umowy cywilnoprawne będą objęte składkami na ubezpieczenia społeczne. Wprowadzenie tej zmiany, planowane od dłuższego czasu, jest częścią realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
- Data: 24.04.2024
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 240 Grudzień 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae