Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
- Data: 24.05.2021
- Zobacz więcej »
Automatyzacja opłacania składek oraz wypłaty zasiłków
Zakład Ubezpieczeń Społecznych 12 maja na webinarium poświęconym dużemu projektowi transformacji cyfrowej zapowiedział dwa podstawowe filary tej reformy. Chodzi tu automatyzację opłacania składek oraz konsolidację i automatyzację wypłaty zasiłków. Oba elementy oznaczają dla płatników składek zdecydowaną redukcję obowiązków wobec ZUS. Wdrażanie ma odbywać etapami - od 2022 do 2024 roku.
- Data: 17.05.2021
- Zobacz więcej »
PPK – Państwowa Inspekcja Pracy zbada wykonanie obowiązków
Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła badać, czy pracodawca wywiązał się z obowiązków wynikających z przepisów ustawy o PPK. W parlamencie trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym nowych zadań i obowiązków wynikających z ustawy o PPK, które inspekcja pracy będzie mogła badać w ramach swoich działań kontrolnych.
- Data: 13.05.2021
- Zobacz więcej »
Czy pracodawca musi zwolnić pracownika od pracy na szczepienie przeciwko COVID-19 – odpowiedź resortu pracy
Na podstawie jakiego dokumentu pracownik udający się na szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie pracy ma prawo do zwolnienia od pracy? Czy potraktować to jako wyjście prywatne, na które musi zgodzić się pracodawca, ewentualnie jako urlop na żądanie? Jak wykazać w ewidencji czasu pracy czas szczepienia (zarówno tego, na które pracownik sam się zapisał, jak i tego, które potencjalnie będzie organizował pracodawca) – jako czas pracy czy jako zwolnienie od pracy?
- Data: 13.05.2021
- Zobacz więcej »
Zmiany w rozliczeniach z ZUS – mniej obowiązków dla płatników
ZUS planuje wprowadzenie zmian, które ułatwią prowadzenie firm i dotyczą sposobu rozliczania składek przekazywanych do ZUS oraz sposobu obliczania i wypłaty zasiłków. Zgodnie z założeniami przedsiębiorca przekaże do ZUS Jednolity Plik Ubezpieczeniowy z informacjami na temat swojej sytuacji i ubezpieczonych zatrudnionych w jego firmie. ZUS na podstawie tych danych wykona odpowiednie operacje i poinformuje płatnika o ich wyniku. Jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał zastrzeżeń do przygotowanych wyliczeń, wystarczy, że opłaci składkę. Kolejna zmiana dotyczy tego, że ZUS ma przejąć wypłatę wszystkich zasiłków z ubezpieczeń społecznych, również tych, które obecnie wypłaca pracodawca. Uproszczone mają zostać także same zasady ustalania prawa do świadczeń.
- Data: 13.05.2021
- Zobacz więcej »
Do kiedy trzeba rozliczyć podatek z Niemiec?
Obowiązek rozliczenia z niemieckim urzędem podatkowym (niem. Finanzamt) ma każda osoba, która mieszka i pracuje w tym kraju. Dotyczy to również pracujących tam Polaków, nawet jeśli ich rodzina pozostała za wschodnią granicą. Procedura składania PIT-u jest zbliżona do tego, jak funkcjonuje ona w Polsce. Jednak osoby składające deklarację fiskalną po raz pierwszy z pewnością zauważą istotne różnice. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia niemieckiego podatku. Do kiedy należy wykonać rozliczenie podatkowe w Niemczech? Czym są klasy podatkowe? Czy Polacy mogą skorzystać z ulg? Sprawdź, co trzeba wiedzieć.
- Data: 22.12.2022
- Zobacz więcej »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae