Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych
Zmiany dotyczące wspólników spółek z o.o., dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, odsetek za zwłokę od należności składkowych czy też liczenia biegu terminu przedawnienia to tylko niektóre ze zmian w ustawie systemowej.
- Data: 03.08.2021
- Zobacz więcej »
Zmiany w zasiłkach od 1 stycznia 2022 r.
Krótszy okres zasiłkowy po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, prawo do zasiłku macierzyńskiego w przypadku śmierci pracodawcy, brak prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłków po ustaniu tytułu do ubezpieczeń dla wszystkich emerytów i rencistów, zmiana w ustalaniu okresu zasiłkowego – to tylko część ze zmian w ustawie zasiłkowej, które czekają płatników i ubezpieczonych od 1 stycznia 2022 r.
- Data: 27.07.2021
- Zobacz więcej »
Zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym od 1 stycznia 2022 r.
Nowelizacja przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy obejmie m.in. zasady dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli zostanie przyjęta w kształcie, w którym została przyjęta przez Sejm 24 czerwca, to te przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r.
- Data: 19.07.2021
- Zobacz więcej »
Jednolity Plik Ubezpieczeniowy – jakie informacje płatnik składek będzie przekazywał do ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada na najbliższe lata wprowadzenie zmian, które przyniosą bardzo ważne usprawnienia dla przedsiębiorców, ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz pozwolą na dalszy rozwój e-administracji. Zmiany te wynikają z przyjętej przez ZUS Strategii na lata 2021–2025. Będą realizowane w ramach kilkunastu programów transformacji cyfrowej ZUS. Dwa z nich to e-rozliczenia oraz e-zasiłki. Jednym z elementów niezbędnych do wprowadzenia tych usprawnień jest Jednolity Plik Ubezpieczeniowy (JPU).
- Data: 08.07.2021
- Zobacz więcej »
Czy wykonywanie pracy zdalnej pozbawia pracownika prawa do podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodu?
Pytanie: W naszej firmie z powodu epidemii COVID-19 część pracowników nadal pracuje zdalnie. Od kwietnia 2021 r. kolejnych dwóch pracowników podjęło taką pracę. Jeden z nich mieszka w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się nasz zakład pracy. Do tej pory stosowaliśmy u tego pracownika podwyższone koszty uzyskania przychodu. Czy możemy je nadal stosować, skoro ten pracownik podjął pracę zdalną?
- Data: 05.07.2021
- Zobacz więcej »
Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej Polskiego Ładu – najważniejsze rozwiązania, które przewiduje nowy projekt
Obecne przepisy mogą być stosowane tylko przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz przez okres 3 miesięcy po ich odwołaniu. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracą zdalną, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, resort pracy zdecydował o wprowadzeniu jej na stałe do przepisów Kodeksu pracy. Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna. Takie m.in. założenia wprowadza najnowszy projekt dotyczący pracy zdalnej. Nowe przepisy mają stać się jednym z elementów Polskiego Ładu.
- Data: 05.07.2021
- Zobacz więcej »
Świadczenia rekompensujące koszty pracy zdalnej - czy naliczać od nich składki ZUS
Pracodawca jest uprawniony do przyznania pracownikom jednorazowego świadczenia rekompensującego pracownikom ponoszone przez nich koszty związane z pracą zdalną. Chodzi o świadczenie, które nie jest przychodem ze stosunku pracy. Od takiego świadczenia nie nalicza się składek ZUS.
- Data: 05.07.2021
- Zobacz więcej »
Ważne zmiany w ustalaniu uprawnień i wypłaty zasiłków z ZUS – projekt nowych przepisów
Rada Ministrów zajmuje się projektem zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i innych ustaw. W ramach tego projektu mają zostać zmienione niektóre zasady ustalania prawa do świadczeń chorobowych w razie choroby i macierzyństwa.
- Data: 05.07.2021
- Zobacz więcej »
Od 1 lipca nie obowiązuje już formularz RDU
Od 1 lipca 2021 r. nie obowiązuje już formularz RDU o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie zadłużenia z tytułu składek na raty. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne mogą za pośrednictwem platformy PUE ZUS składać wnioski, które obowiązywały jeszcze przed pandemią – RSO i RSR.
- Data: 01.07.2021
- Zobacz więcej »
Do 30 czerwca wniosek o zwolnienie ze składek ZUS - tarcza antykryzysowa
Przedsiębiorcy z branż określonych Tarczą antykryzysową mogą jeszcze wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za grudzień 2020 r. oraz styczeń – kwiecień 2021 r. Wniosek RZD-B7 mogą złożyć tylko przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Data: 28.06.2021
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae