Zestawienie wybranych zmian w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2022 r.
Rok 2022 przyniósł wiele zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. Dotyczą one m.in. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, korekty dokumentów rozliczeniowych i zasad dochodzenia należności przez ZUS.
- Data: 04.01.2022
- Zobacz więcej »
ZUS IWA za ubiegły rok do końca stycznia
Płatnicy składek mają ustawowy obowiązek przekazać do ZUS „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” ZUS IWA za ubiegły rok do końca stycznia. Nie dotyczy to jednak wszystkich firm, a jedynie tych przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób oraz spełnili dodatkowe warunki określone w przepisach.
- Data: 04.01.2022
- Zobacz więcej »
Zadłużenie składkowe ZUS potrąci z zasiłków
Do końca ubiegłego roku zaległe składki ZUS ściągał z dłużników wyłącznie w drodze egzekucji administracyjnej bądź sądowej. Od 1 stycznia 2022 r. nieopłacone w terminie składki oraz należne z tytułu odsetek za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkową opłatę ZUS najpierw spróbuje potrącić ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych przez siebie wypłacanych. Chodzi tu o emerytury, renty i zasiłki. Dopiero w drugiej kolejności – w trybie egzekucji.
- Data: 04.01.2022
- Zobacz więcej »
Od 11 grudnia 2021 r. obowiązuje umowa między Polską a Białorusią o zabezpieczeniu społecznym
Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Białorusi o zabezpieczeniu społecznym została podpisana w Warszawie w dniu 13 lutego 2019 r., po blisko dwóch latach Prezydent podpisał ustawę jej ratyfikacji. Umowa stanowi podstawę dwustronnej współpracy w ustalaniu zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym pracowników migrujących oraz przyznawania i wypłacania świadczeń z zabezpieczenia społecznego, które zostały objęte zakresem przedmiotowym umowy.
- Data: 04.01.2022
- Zobacz więcej »
Kolejna choroba po kilku dniach przerwy – co się zmienia od 1 stycznia 2022 r.
Bardzo często w firmach zdarza się, że pracownik ma krótką przerwę między dwoma okresami zwolnienia lekarskiego. Jeżeli w takim przypadku nowe zwolnienie obejmowało inną chorobę, okres zasiłkowy liczony był od nowa. Czyli pracownik zyskiwał kolejny, długi okres, w którym był chroniony przed rozwiązaniem umowy. Od 1 stycznia 2022 r. w przypadku przerw zasadniczo nie będzie już nowego okresu zasiłkowego, a co za tym idzie – przedłużonej ochrony.
- Data: 27.12.2021
- Zobacz więcej »
Kwarantanna i izolacja – jak rozliczać na przełomie roku
W ostatnim czasie różnie kształtowały się zasady dokumentowania prawa do wypłaty świadczeń chorobowych za okres kwarantanny lub izolacji spowodowanej COVID-19. Od 15 grudnia obowiązuje natomiast nowa zasada, zgodnie z którą współdomownicy osób chorych na COVID-19 obowiązkowo muszą wykonać test na koronawirusa, niezależnie od posiadanego certyfikatu.
- Data: 27.12.2021
- Zobacz więcej »
Jak liczyć okres zasiłkowy od 1 stycznia 2022 r.?
Do końca roku okres zasiłkowy wynosi generalnie 182 dni. To jest łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli są spowodowane różnymi przyczynami, zalicza się do tego samego okresu zasiłkowego. W przypadku gdy są przerwy w niezdolności do pracy, to do okresu zasiłkowego wlicza się poprzednią niezdolność do pracy, jeżeli jest ona spowodowana tą samą chorobą, a przerwa nie przekracza 60 dni. Od 1 stycznia przyczyna niezdolności do pracy przed przerwą i po przerwie nie będzie miała znaczenia.
- Data: 20.12.2021
- Zobacz więcej »
Polski Ład od 1 stycznia 2022 r. - przydatne wzory do pobrania
Polski Ład to program reform, który wpłynie znacząco m.in. na sposób rozliczania przez pracodawców list płac zatrudnionych osób. Przewiduje on bowiem istotne zmiany w zakresie rozliczania składki zdrowotnej oraz kalkulowania podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby dobrze się przygotować do stosowania w praktyce nowych przepisów, już teraz warto pobrać gotowe wzory, które będą konieczne do skorzystania z nowych ulg.
- Data: 09.12.2021
- Zobacz więcej »
Polski Ład: Rozliczenia podatkowo-składkowe na przełomie roku
Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 r. Oznacza za to, że jeżeli płatnik wynagrodzenie za grudzień 2021 roku będzie wypłacał na początku stycznia przyszłego roku, to do tego wynagrodzenia trzeba będzie zastosować nowe regulacje. Oczywiście, jeżeli pracownik jest zatrudniony z wynagrodzeniem minimalnym, to gdy pracodawca to wynagrodzenie za grudzień wypłaci mu w styczniu, obowiązywać będzie jeszcze kwota z 2021 roku, czyli i w wysokości 2.800 zł.
- Data: 06.12.2021
- Zobacz więcej »
Polski Ład: w jaki sposób może wpłynąć na świadczenia świąteczne dla pracowników
Z okazji świąt Bożego Narodzenia wielu pracodawców przyznaje zatrudnionym bony towarowe, karty przedpłacone, paczki świąteczne czy zapomogi. W przypadku gdy dane świadczenie stanie się przychodem 2022 roku, przy jego rozliczaniu należy uwzględnić zasady przewidziane w Polskim Ładzie.
- Data: 06.12.2021
- Zobacz więcej »
- « pierwsza
- «
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- »
- ostatnia »
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae