„Wakacje składkowe” przyjęte przez Sejm - nowe przepisy jeszcze w 2024 r.

Autor: Marta Strupińska

Dodano: 9 maja 2024
wakacje składkowe

9 maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada wprowadzenie dla mikro przedsiębiorców wakacji składkowych od składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe raz w roku. W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa, w kwocie stanowiącej podstawę wymiaru składki. Sprawdź, jakie warunki trzeba będzie spełnić i od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy.

Kto skorzysta z wakacji składkowych

Z „wakacji składkowych” skorzystać będą mogły osoby, które:

1)     w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miały zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (w tym także siebie samych),

2)     w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęły przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęły roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

3)     jako ubezpieczeni w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywały pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

4)     w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczeni podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Możliwość skorzystania z „wakacji składkowych” będzie dotyczyła jednego miesiąca kalendarzowego – wskazanego przez samego zainteresowanego – w każdym roku kalendarzowym. Odbywać się to będzie w oparciu o wniosek ubezpieczonego. Co istotne, w przypadku ubezpieczenia chorobowego – ze względu na jego dobrowolność – możliwość skorzystania ze zwolnienia obwarowana będzie dodatkowo koniecznością podlegania pod nie w miesiącu złożenia wniosku, a także w miesiącu go poprzedzającym.

Jakie dokumenty do ZUS za miesiąc „wakacji składkowych”

W ramach nowelizacji art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje się, że osoby korzystające z „wakacji składkowych” powinny przekazać za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem:

1)       deklarację rozliczeniową,

2)       imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez budżet państwa za osobę opłacającą składki za siebie,

3)       imienny raport miesięczny z informacją o składkach finansowanych przez osobę opłacającą składki za siebie,

4)       w przypadku zgłaszania do ubezpieczeń innych ubezpieczonych ‒ imienne raporty za tych ubezpieczonych.

Od kiedy przepisy dotyczące wakacji składkowych

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia. Termin ten związany jest z koniecznością zapewnienia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego czasu na dostosowanie jego systemu teleinformatycznego do nowych zadań. Biorąc pod uwagę przewidywany harmonogram prac legislacyjnych, umożliwione zostanie skorzystanie przez przedsiębiorców z projektowanego rozwiązania jeszcze w 2024 r.

Źródło

Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw uchwalona przez Sejm 9 maja 2024 r.

Autor: Marta Strupińska
Słowa kluczowe:
wakacje składkowe
dostęp testowy

Nr 239 Listopad 2024 r.

Nr 239 Listopad 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej