Podstawa wymiaru zasiłku – w jaki sposób uwzględniać premie regulaminowe

Dodano: 26 marca 2025
SZKOLENIE: ROZLICZANIE ZASIŁKÓW W 2025 ROKU – jak uniknąć błędów, korekt i problemów z nowymi przepisami

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresach pobierania zasiłków na podstawie układu zbiorowego pracy lub wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu. Decydujący wpływ ma zatem treść aktów wewnątrzzakładowych i na to trzeba zwrócić uwagę, sprawdzając czy i w jaki sposób uwzględnić w podstawie zasiłkowej premię regulaminową. 

 

Podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, a więc zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przysługującego ubezpieczonemu pracownikowi stanowi wypłacone wynagrodzenie składające się ze składników stałych i zmiennych. Podstawa wymiaru jest ustalana z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania czy też powstania prawa do zasiłku. 

 

W regulaminie wynagradzania mamy zapis o przyznawaniu pracownikom premii za indywidualnie wykonaną pracę i są one wypłacane do 15. następnego miesiąca. Prosiłabym o wyjaśnienie, czy w podstawie zasiłkowej premię tę wykazujemy w miesiącu, za który została przyznana?

W przypadku gdy pracownik zachoruje w lutym 2025 r., to przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględniamy okres od lutego 2024 r. do stycznia 2025 r. i premie wypłacone za ten okres. Jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy, podstawa jest ustalana z pełnych miesięcy zatrudnienia.

 

Podstawa wymiaru zasiłku – pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu nieprzepracowania części miesiąca

Jeżeli w okresie, za który wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku trzeba pamiętać o określonych zasadach.

Pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy

Wyłącza się wynagrodzenie za te miesiące

Pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy

Przyjmuje się wynagrodzenie po uzupełnieniu

             

Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń uznaje się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika. W przypadku gdy pracownik nie przekroczył rocznej podstawy wymiaru składek, jest to 13,71% podstawy wymiaru.

Premia regulaminowa – jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku

Premia jest składnikiem wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik. W Kodeksie pracy jest mowa tylko o nagrodzie. Zgodnie z art. 105 kp pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Z przepisu tego wynika, że nagroda ma charakter uznaniowy i jej przyznanie zależy od decyzji pracodawcy.

 

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE: ROZLICZANIE ZASIŁKÓW W 2025 ROKU

– jak uniknąć błędów, korekt i problemów z nowymi przepisami 

Szkolenie jest odpowiedzią na potrzeby osób prowadzących rozliczenia z ZUS w firmie  i gwarancją sukcesu. Uczestnicy otrzymują kompleksowe rozwiązania wspierające ich w codziennej pracy. Poznają najczęściej popełniane pomyłki i od razu otrzymają wskazówki, jak rozwiązania zastosować, aby były one optymalne dla pracodawcy i nie budziły wątpliwości ZUS podczas kontroli.

DZIĘKI SZKOLENIU:

  • Zdobędziesz praktyczne informacje, które pomogą  w codziennej pracy związanej z zasiłkami 
  • Poznasz najczęściej popełniane błędy i nauczysz się ich unikać, aby zapewnić pełną zgodność z przepisami
  • Dowiesz się, jak optymalnie rozwiązywać nietypowe sytuacje w rozliczeniach z korzyścią dla pracodawcy
  • Zyskasz pewność w kontaktach z ZUS podczas kontroli, eliminując ryzyko nieścisłości.
  • Wzmocnisz swoje kompetencje i zwiększysz swoją wartość jako specjalista w dziedzinie rozliczeń zasiłków

 

Premia nie jest uregulowana bezpośrednio w Kodeksie pracy i prawo do niej wynika z wewnętrznych przepisów obowiązujących u danego pracodawcy. Kwestię wliczenia do zasiłku chorobowego składnika wynagrodzenia w postaci premii reguluje art. 41 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, ustalając podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, nie należy uwzględniać składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresach pobierania zasiłków na podstawie układu zbiorowego pracy lub wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu.

Decydujący wpływ ma zatem treść aktów wewnątrzzakładowych. Jeżeli stanowią one, że premia przysługuje pracownikowi także w okresie choroby czy też pobierania zasiłków, to nie wlicza się jej do podstawy wymiaru świadczeń. Z kolei jeśli z regulacji tych wynika, że premie nie są wypłacane w okresie choroby, to należy wliczyć je do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli przepisy płacowe nie dają pracownikowi prawa do premii za okres choroby, to należy uznać, że premia powinna być wliczana do podstawy wymiaru zasiłków.

Należy bowiem pamiętać, że celem zasiłku jest rekompensata pracownikowi utraty składników wynagrodzenia za pracę, których nie otrzyma on w okresie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (czy też pobierania zasiłku macierzyńskiego). W sytuacji gdy pracownik otrzymuje dane świadczenia niezależnie od pobierania świadczeń zasiłkowych, to jednoczesne uwzględnienie go w ramach zasiłku prowadziłoby do uzyskania „podwójnego” świadczenia przez pracownika. Wtedy pracownik pobierający zasiłek (wynagrodzenie chorobowe) otrzymałby czasami wyższą kwotę niż w okresie, w którym pracował. Byłoby to sprzeczne z ideą zasiłku jako świadczenia wypłacanego w zastępstwie utraconego dochodu. 

Premie miesięczne w podstawie wymiaru zasiłku

Premie za okresy miesięczne uwzględniamy w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W sytuacji gdy u pracodawcy są przyznawane premie, to do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premie, które pracownikowi wypłacono za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Zsumowana kwota premii po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i podzieleniu przez 12 będzie wliczona do podstawy zasiłkowej.

Na przykład jeżeli pracownik zachorował 10 lutego 2025 r., to do podstawy wymiaru należało wliczyć zsumowaną kwotę premii, jakie pracownik otrzymał za okres od lutego poprzedniego roku do stycznia bieżącego roku. Trzeba pamiętać, że taki sposób postępowania obowiązuje, gdy podstawa wymiaru będzie ustalana z 12 miesięcy. W konsekwencji premie należy uwzględniać w podstawie wymiaru za miesiąc, za który została ona przyznana, a nie za miesiąc, w którym została wypłacona.

Pracodawcy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków muszą także ustalić, czy premia (nagroda) powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru w wysokości faktycznie wypłaconej, czy też po uzupełnieniu:

  1. Jeżeli premia (nagroda) jest pomniejszana proporcjonalnie – należy ją uzupełnić.
  2. Jeżeli premia jest pomniejszana, ale w inny sposób – należy ją przyjąć bez uzupełniania w kwocie faktycznie wypłaconej za dany okres.

 

Czy jesteś:

  • pracownikiem działu płacowego,
  • pracownikiem działu kadr i HR,
  • pracownikiem księgowości,
  • właścicielem albo pracownikiem biura rachunkowego albo po prostu
  • osobą, która chce podnieść kwalifikacje zawodowe?

Jeżeli tak, to SZKOLENIE: ROZLICZANIE ZASIŁKÓW W 2025 ROKU

– jak uniknąć błędów, korekt i problemów z nowymi przepisami 

jest dla Ciebie – sprawdź program i skorzystaj z oferty  >>

 

 

Art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.).

Słowa kluczowe:
Zasiłki ZUS
dostęp testowy

Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Nr 245 Kwiecień 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej