Słownik pojęć

Niedopłata składek

Opłacenie składek w niższej wysokości niż należna.

Odsetki za zwłokę

Odsetki pobierane od należności z tytułu składek, podatków i innych należności budżetowych w przypadku ich nieterminowych wpłat. Stawki odsetek od zobowiązań podatkowych ustalane i ogłaszane są przez Ministra Finansów w „Monitorze Polskim”, np. od 9 października 2014 r. odsetki za zwłokę wynoszą 8% w stosunku rocznym.

Opłata dodatkowa

Może zostać wymierzona w przypadku nieopłacenia składek w ustawowym terminie ich płatności do wysokości 100% nieopłaconych składek, na podstawie art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 40 ustawy o emeryturach pomostowych.

Opłata prolongacyjna

Opłata wnoszona przez płatników, którym odroczono termin płatności lub rozłożono na raty zapłatę należności z tytułu składek. Opłata prolongacyjna jest uiszczana w wysokości 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy o udzieleniu ulgi.

Otwarty fundusz emerytalny (OFE)

Otwarte fundusze emerytalne tworzone są i zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne w celu gromadzenia i lokowania środków pieniężnych z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Płatnik składek

Osoba mająca obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i inne za osoby ubezpieczone, np. pracodawca, zleceniodawca.

Rachunek członka OFE

Indywidualne konto członka OFE, na którym zapisywane są jego jednostki rozrachunkowe.

Staż ubezpieczeniowy

Udokumentowany okres podlegania ubezpieczeniom.

Tytuł ubezpieczenia

Okoliczność, która powoduje konieczność ubezpieczenia społecznego; w kontaktach z ZUS określany za pomocą specjalnego kodu.

Ubezpieczenia rentowe

W Polsce ich rolą jest ochrona przed ryzykiem utraty zdolności do pracy oraz przed ryzykiem śmierci żywiciela (osoby, która zapewnia rodzinie utrzymanie).

Waloryzacja

Zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie.

Wymagalność należności wobec ZUS

oznacza, że ZUS może żądać zapłaty należności. Należność z tytułu składek staje się wymagalna następnego dnia po dniu, w którym powinna zostać zapłacona.

Zleceniobiorca

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z wyjątkiem osoby wykonującej wymienioną umowę, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeśli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Łączenie zestawu w programie Płatnik

Funkcja ta umożliwia połączenie dokumentów pochodzących z kilku zestawów w jeden zestaw i zapisanie go w folderze istniejącego płatnika bądź w nowo utworzonym folderze pod nową nazwą.

Świadczenia krótkoterminowe

Należą do nich: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczyi zasiłek pogrzebowy.
dostęp testowy

Nr 231 Kwiecień 2024 r.

Nr 231 Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej