Obecnie umowa zlecenia podlega obowiązkowym składkom na ZUS, jeżeli jest dla zleceniobiorcy jedynym źródłem dochodu. Następne umowy zlecenia, o ile nie są zawarte z pracodawcą, a wartość pierwszej umowy przekraczała wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie muszą być oskładkowane.
Wszystkie umowy zlecenia oskładkowane od 2025 roku
W 2025 roku nastąpi znacząca zmiana w przepisach dotyczących umów zlecenia – wszystkie umowy cywilnoprawne będą objęte składkami na ubezpieczenia społeczne. Wprowadzenie tej zmiany, planowane od dłuższego czasu, jest częścią realizacji Krajowego Planu Odbudowy.
Obejrzyj wideo szkolenie:
Umowa zlecenia – rozliczenia podatkowo-składkowe w 2024 r.
Umowa o dzieło – jak ją wybronić podczas kontroli ZUS
Zwiększone obciążenia dla pracodawców i zmniejszone wynagrodzenia dla zleceniobiorców
Od 1 stycznia 2025 r. każda umowa cywilnoprawna, niezależnie od wysokości wynagrodzenia, będzie podlegała obowiązkowi odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne. Obecnie, składki te są naliczane jedynie do kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 4.242 zł, a od lipca 4.300 zł).
Przykład zastosowania nowych zasad
Obecnie, jeśli zleceniobiorca posiada dwie umowy zlecenia, z których z jednej uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 4.242 zł, to od tej kwoty odprowadzane są wszystkie wymienione składki. Od drugiej umowy, jeżeli wynagrodzenie przekracza tę kwotę (np. 4.800 zł), odprowadzana jest jedynie składka zdrowotna. Po zmianach, niezależnie od wysokości wynagrodzenia z obu umów, od każdej z nich będą odprowadzane pełne składki na ZUS.
Korzyści i wyzwania wynikające z ozusowania umów zlecenia
Chociaż pełne ozusowanie umów zlecenia zwiększy kapitał emerytalny zleceniobiorców, przyniesie też niższe wynagrodzenia netto dla nich i zwiększy koszty pracy dla zleceniodawców. Wyjątek stanowią umowy zlecenia zawierane ze studentami i uczniami szkół średnich do 26 roku życia, które od 1 stycznia 2025 r. będą zwolnione z tego obowiązku.
Takie zmiany mają na celu wyrównanie praw pracowników zatrudnionych na różnych podstawach umownych i są krokiem ku stabilniejszemu systemowi zabezpieczenia społecznego.
Podobne artykuły
Zobacz również
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Nr 239 Listopad 2024 r.
Kategorie
Sytuacja #FUS jest stabilna. Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w 2⃣0⃣2⃣3⃣ roku osiągnął 83,6 proc.
— ZUS (@zus_pl) April 16, 2024
Więcej #daneZUS w przygotowanym przez #ZUS Podsumowaniu sytuacji finansowej #FUS w 2023 rokuhttps://t.co/xbA6A38ino pic.twitter.com/xmVXVHR8ae