Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy w 2025 r. – jak to rozliczyć, gdy nie przejdzie badań kontrolnych

Dodano: 25 lutego 2025
Szkolenie zasiłki 2025

Jeżeli przez okres choroby pracownik wyczerpie cały okres zasiłkowy, to może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Jeżeli nie będzie występował o świadczenie, to powinien wrócić do pracy. Wtedy pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania kontrolne celem otrzymania potwierdzenia zdolności do pracy. Wystawia je w formie orzeczenia lekarskiego lekarza medycyny pracy. Wydana opinia może być negatywna i wtedy pojawia się problem – co dalej. Czy pracodawca może dopuścić pracownika do podjęcia przez niego pracy i jak rozliczyć ten okres? A może można pracownika po prostu zwolnić?

 

 

Weźmy na przykład taką sytuację: Jest pracownik, który przebywa na długim zwolnieniu lekarskim. Okres zasiłkowy skończy się w połowie marca 2025 r. Po tym czasie, o ile pracownik nie złoży wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, pracodawca będzie musiał wysłać go na badania lekarskie. I tu pojawia się kilka pytań. Co w sytuacji, gdy pracownik nie przejdzie badań kontrolnych i nie otrzyma zaświadczenia o zdolności do pracy? Czy można takiego pracownika zwolnić za wypowiedzeniem lub porozumieniem stron?

Pracownik, który otrzymał negatywną opinię o zdolności do pracy na określonym stanowisku, może przez pracodawcę zostać skierowany na inne stanowisko – jeżeli nie jest to sprzeczne z opinią lekarza medycyny pracy i oczywiście pracodawca ma taką możliwość. Można też rozwiązać umowę za porozumieniem stron albo wypowiedzieć ją z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Pracownik wyczerpał cały okres zasiłkowy i otrzymał negatywną opinię lekarza medycyny pracy

Co dalej robi pracodawca

Albo porozumienie stron

W sytuacji niedopuszczenia pracownika do wykonywania pracy przez lekarza medycyny pracy pojawia się problem dalszego zatrudniania pracownika. Umowę można wtedy rozwiązać za porozumieniem stron. Zgodę na to musi jednak wyrazić pracownik.

 

Albo wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca może także wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, w przypadku gdy pracownik nie uzyskał od lekarza medycyny pracy orzeczenia zdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, a pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innej pracy, którą mógłby świadczeń. Powstaje wtedy pytanie, czy za okres wypowiedzenia, w czasie którego pracownik nie wykonuje pracy, należne jest mu wynagrodzenie i czy można pracownika w tym okresie wysłać na urlop wypoczynkowy.

 

 

 

Rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia na podstawie art. 53 kp

W przypadku długiej nieobecności pracownika w pracy art. 53 Kodeksu pracy daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca może zatem na mocy prawa rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, 
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

 

Rozliczanie zasiłków w 2025 roku

Rozliczanie zasiłków wymaga znajomości przepisów nie tylko zasiłkowych, ale również z zakresu prawa pracy i prawa podatkowego. Niezbędna jest precyzja w rozliczeniach i zdolność reagowania na nietypowe sytuacje. Bez odpowiednich narzędzi i praktycznej wiedzy nawet najlepsi specjaliści zmuszeni są poświęcać tym rozliczeniom zbyt dużo czasu – a to przecież tylko jeden z obowiązków, nie jedyny. I tak nie mają 100% pewności.

 

Zapisz się na szkolenie: Rozliczanie zasiłków w 2025 roku

– jak uniknąć błędów, korekt i problemów z nowymi przepisami 

Szkolenie jest odpowiedzią na potrzeby osób prowadzących rozliczenia z ZUS w firmie  i gwarancją sukcesu. Uczestnicy otrzymują kompleksowe rozwiązania wspierające ich w codziennej pracy. Poznają najczęściej popełniane pomyłki i od razu otrzymają wskazówki, jak rozwiązania zastosować, aby były one optymalne dla pracodawcy i nie budziły wątpliwości ZUS podczas kontroli.

Dzięki szkoleniu:

  • Zdobędziesz praktyczne informacje, które pomogą  w codziennej pracy związanej z zasiłkami 
  • Poznasz najczęściej popełniane błędy i nauczysz się ich unikać, aby zapewnić pełną zgodność z przepisami
  • Dowiesz się, jak optymalnie rozwiązywać nietypowe sytuacje w rozliczeniach z korzyścią dla pracodawcy
  • Zyskasz pewność w kontaktach z ZUS podczas kontroli, eliminując ryzyko nieścisłości.
  • Wzmocnisz swoje kompetencje i zwiększysz swoją wartość jako specjalista w dziedzinie rozliczeń zasiłków

Czy jesteś:

  • pracownikiem działu płacowego,
  • pracownikiem działu kadr i HR,
  • pracownikiem księgowości,
  • właścicielem albo pracownikiem biura rachunkowego albo po prostu
  • osobą, która chce podnieść kwalifikacje zawodowe?

Jeżeli tak, to to szkolenie jest dla Ciebie – sprawdź program i skorzystaj z oferty  >>

dostęp testowy

Nr 245 Kwiecień 2025 r.

Nr 245 Kwiecień 2025 r.
Dostępny w wersji elektronicznej